-
Porady
-
Eksploatacja
- Czy zalany samochód można uratować? Burze takie jak w Gnieźnie mogą się powtórzyć
Czy zalane auto można uratować? Burze takie jak w Gnieźnie mogą się powtórzyć
Potężne gradobicie i intensywne opady deszczu sparaliżowały Gniezno. Miejskie ulice szybko zmieniły się w potoki, a w wielu miejscach pojawiły się zalania i podtopienia. W tak trudnych warunkach łatwo o poważne uszkodzenie samochodu. Jeśli zostanie zalany, naprawa może okazać się nieopłacalna.
Kierowcy w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach mocno odczuli intensywną burzę, która rozpętała się w poniedziałek 20 maja 2024 r. W wielu miejscach doszło do podtopień, a kierowcy utknęli w korkach. Jazda zalanymi drogami to spore ryzyko poważnego uszkodzenia samochodu.
Zobacz wideo Nowe Audi A4. Sprawdzamy, jak jeździ jeden z najbardziej pożądanych samochodów na polskim rynku [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]
Uszkodzenia nadwozia po gradobiciu i przemoczenie dywaników i tapicerki to najmniejszy problem. Gorzej, gdy woda dostanie się do pracującego silnika. Koszty naprawy uszkodzonego silnika w nowoczesnym samochodzie mogą być na tyle wysokie, że cała inwestycja będzie nieopłacalna. Podobnie jest w przypadku awarii pokładowej elektroniki (szczególnie w samochodach z nowoczesną instalacją CAN i licznymi sterownikami). Co gorsza, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy okaże się, że kierowca zdecydował się na jazdę zalaną drogą.
Nagłe pogorszenie pogody w trakcie jazdy. Co zrobić?
- Unikaj jazdy zalanymi odcinkami dróg.
- Unikaj wjazdu do tuneli i wszelkich niżej położonych odcinków dróg.
- Nie wjeżdżaj gwałtownie w kałuże.
- Jeśli znalazłeś się na zalanej drodze, jedź tak wolno, jak to możliwe, by uniknąć tworzenia większych fal i zalewania samochodów.
- Zatrzymaj się w bezpiecznym i możliwie najwyżej położonym miejscu (np. wjedź na chodnik, który zwykle jest nieco wyżej niż nawierzchnia).
- Jeśli samochód znajduje się w zalanym miejscu, nie próbuj uruchamiać silnika, jeżeli nie masz pewności, że do układu dolotowego nie dostała się woda (lepiej wezwać lawetę i zawieźć auto do warsztatu).
- W zalanym aucie należy odłączyć akumulator.
- Nawet jeśli nie odnotowano dużych szkód, usterki elektroniki mogą objawiać się w kolejnych tygodniach po zalaniu auta.
Jak zadbać o zalany samochód?
- Nie zwlekaj. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniejsze ryzyko szkód, pleśni i grzybów.
- Jeśli wykładzina została przemoczona lub zalana, najlepiej wyjąć ją z samochodu i osuszyć (fotele i wykładzinę można samodzielnie zdemontować). Zaleca się także pranie tapicerki i wykładziny przy użyciu odkurzaczy piorących.
- Do osuszenia kabiny można użyć specjalnych maszyn budowlanych (wyglądają jak przenośny klimatyzator) lub dmuchawy.
- Usuń nie tylko wodę, lecz także wszelkie inne pozostałości (np. szlam i błoto).
- Po zdjęciu tapicerki sprawdź, które z elementów elektronicznych zostały zalane (czeka je naprawa i konserwacja).
- Jeśli silnik wymaga osuszenia po zalaniu, mechanicy zalecają wymianę oleju. Dotyczy to również skrzyni biegów (szczególnie w przypadku śladów obecności wody w oleju).
- Warto skorzystać z myjni z usługą mycia podwozia, by wypłukać wszelkie osady.