Czas wymienić wycieraczki? Wstrzymaj się, a zaoszczędzisz. Stare "uzdrowisz" za grosze

Jak uratować wycieraczki samochodowe? Nie zawsze musisz je od razu wymieniać, bo istnieje kilka prostych trików, które pomogą je uratować. Okazuje się, że są rzeczy, na które na co dzień ni zwracamy uwagi, a które wpływają negatywnie na ich działanie.

Regularna wymiana wycieraczek w samochodzie wydaje się czymś zupełnie naturalnym, a niektórzy robią to nawet raz w roku, tak jak zaleca to większość producentów. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach możesz się jeszcze wstrzymać. Nawet jeśli wycieraczki skrzypią, szurają po szybie i nie ściągają wody tak, jak powinny. Co należy zrobić? Przekonaj się i podejmij działania jak najszybciej, a sporo zaoszczędzisz.

Zobacz wideo Aż 15 nowych samochodów dostawczych Stellantis. Część z nich jest produkowana w Polsce

Jak uratować wycieraczki samochodowe? Nie zawsze musisz od razu kupować nowe

Komplet niektórych wycieraczek to w dzisiejszych czasach koszt wynoszący nawet 100 zł. Nie ma się więc co dziwić, że coraz więcej osób próbuje metod, dzięki czemu "uzdrowi" stare, bez potrzeby wydawania pieniędzy. Dlaczego wycieraczki muszą być zawsze sprawne? Oprócz komfortu podczas jazdy chodzi również o to, by dobrze zbierały wodę z szyb, która nie będzie już utrudniać widoczności na drodze. Nie będziesz się martwić, że przegapisz jakiś ważny znak drogowy, lub nie zauważysz pieszego i rowerzysty. Niektórzy kierowcy, dbając o wycieraczki, smarują je środkami takimi jak WD-40, a nawet gliceryną. Takie działanie nie pomoże już uszkodzonym wycieraczkom, natomiast może przedłużyć ich żywotność.

Dlaczego wycieraczki skrzypią?
Dlaczego wycieraczki skrzypią? Dlaczego wycieraczki skrzypią?, istock/@pakorn sungkapukdee

Jeśli wycieraczki nie działają prawidłowo, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na zanieczyszczenia, które mogły się zgromadzić przy gumie. Czasem niewielki osad lub brud może ci umknąć, a to właśnie on jest przyczyną problemu. Przetrzyj delikatnie pióra wycieraczek przy pomocy ręcznika papierowego, a możliwe, że od razu zobaczysz różnicę. Co, jeśli nie ma efektu? Podejmij inne kroki.

Co zrobić, gdy nie działają przednie wycieraczki? Wypróbuj również te sposoby

Jeśli wycieraczki wciąż nie zbierają wody w odpowiedni sposób, warto zwrócić uwagę również na szybę. Brudna, nawet przez zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem sprawi, że nie będą działać tak jak trzeba. Szyba, po której przesuwają się wycieraczki, powinna być czysta. Dla pewności przemyj ją, a poruszające się wycieraczki nie dość, że się nie zniszczą przez drobinki, to jeszcze będą spełniały swoją funkcję, jak należy.

Więcej o: