Co o kondycji auta mówi kolor spalin? Jeśli widzisz ogień, uciekaj

Obserwacja koloru spalin jest czymś na kształt morfologii. Wskazuje na wczesne symptomy awarii silnika w samochodzie i pozwala obrać kierunek ewentualnej naprawy w warsztacie. Co oznaczają poszczególne barwy?

Ludzie z psychologicznego punktu widzenia działają w taki sposób, że odczytują świat i otaczającą rzeczywistość za pomocą schematów. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Mechanizm pomaga nam jednak selekcjonować atrakcyjne i mało atrakcyjne informacje. Czy w motoryzacji schematy też mogą zadziałać?

Zobacz wideo Jechał pod prąd, łamał przepis za przepisem. Został ukarany grzywną 550 zł i 11 punktami karnymi

Samochód dymi. Jaką usterkę to może oznaczać?

Mogą i działają! Udowadnia to m.in. profiautopl na swoim profilu w serwisie Instagram. Firma zaprezentowała bowiem grafikę, która pokazuje jak rozpoznać awarię samochodu po kolorze spalin. Co mówi barwa gazów wydechowych? Brak barwy to najlepszy sygnał. Oznacza w pełni sprawny silnik. Dużo gorzej dzieje się w sytuacji, w której gazy staną się zabarwione.

  • Biały dym świadczy o wycieku płynu chłodzącego do komory spalania. To może zwiastować przepalenie lub pęknięcie uszczelki pod głowicą.
  • Niebieski dym świadczy o tym, że w silniku razem z paliwem spalany jest także olej silnikowy. To może świadczyć o zużyciu pierścieni tłokowych czy nieszczelnej turbosprężarce.
  • Czarny dym świadczy o usterce sondy lambda lub niewłaściwym składzie mieszanki paliwowo-powietrznej. W drugim przypadku mogło dojść np. do zużycia wtryskiwaczy lub pompy wtryskowej.
  • Ogień świadczy o tym, że doszło np. do pożaru baterii trakcyjnej w samochodzie elektrycznym. Powodem pożaru mogą być też nieszczelności układu paliwowego w silniku benzynowym. Tu półśrodków nie ma. Ogień oznacza "uciekaj!". Pożar auta rozwija się naprawdę gwałtownie. I gaśnicą samochodu ugasić się z pewnością nie da.
Co o kondycji auta mówi kolor spalin? Jeśli widzisz ogień, uciekaj
Co o kondycji auta mówi kolor spalin? Jeśli widzisz ogień, uciekaj Fot. screen z profilu profiautopl na Instagramie

Warto dodać, że biały dym nie zawsze jest alarmujący. Gdy wydobywa się z rury zimą przez pierwszych kilka minut jazdy, może jedynie oznaczać np. usuwanie wilgoci z rozgrzewającego się właśnie układu wydechowego. To normalny objaw w przypadku aut parkowanych pod chmurką.

Co zrobić, gdy samochód zaczyna dymić?

Generalny wniosek jest jeden. Gdy pojazd zaczyna dymić, zaczynają się kłopoty. Na ogół poważne kłopoty. Kierowca nie powinien zatem ignorować objawu. Musi jak najszybciej umówić auto na wizytę w warsztacie i naprawić wskazane przez mechanika usterki. W przeciwnym razie awaria będzie się poszerzać, a problem narastać. Lawinowo wzrosną też koszty ewentualnej naprawy, a w skrajnym przypadku okaże się, że auto nadaje się, ale głównie na złom.

Więcej o: