Wraca mróz! Co zrobić, żeby nie przymarzły wycieraczki? Najlepsze metody

Zima nie odpuszcza. A to oznacza, że kierowcy muszą powrócić do niektórych nawyków z grudnia. Przykład? Idealny dotyczy kwestii wycieraczek i ich przymarzania do szyb. Sprawdźcie, jak zapobiegać efektowi.

Mieliśmy już uderzenie wiosny. Teraz powraca zima. W ciągu dnia temperatura będzie się utrzymywać na niewielkim plusie. W nocy na termometrach pojawi się jednak minus. A to oznacza, że kierowcy znowu muszą walczyć z efektem przymarzających wycieraczek.

Zobacz wideo Policjanci rozpoczęli sezon motocyklowy 2024

Jak zapobiec przymarzaniu wycieraczek do przedniej szyby?

Przymarznięte wycieraczki niezwykle łatwo jest uszkodzić. Kierowca, odrywając je na siłę sprawi, że ramię rzeczywiście uda mu się unieść. Pióro zostanie jednak na szybie. Dlatego warto pomyśleć o sposobach na zapobieganie marznięciu. Zdecydowanie najlepszym jest... parkowanie samochodu w garażu. W takim przypadku na samochód nie będą działać niskie temperatury. Nie każdy kierowca ma jednak własny garaż lub miejsce w hali podziemnej. W efekcie na czoło wysuwają się dwie inne metody. Mowa o:

  • uniesieniu piór podczas wieczornego parkowania samochodu pod blokiem. Pióra nie będą miały kontaktu z szybą. Nie będą miały zatem jak przymarznąć.
  • założeniu na szybę osłony. W takim przypadku wycieraczki kładzie się na osłonie. Pióra do osłony nie przymarzną. Bo osłona nie wchłania wody i zapobiega gromadzeniu się szronu.

Czasami kierowcy pod pióra podkładają również kawałek kartonu. To jednak dobry pomysł głównie w czasie mrozu utrzymującego się zarówno w dzień, jak i w nocy. W czasie opadów deszczu karton może namoknąć i przynieść kierowcy jeszcze większy problem.

Jak uwolnić przymarznięte do szyby wycieraczki?

Kierowca nie ma garażu i zapomniał wieczorem o uniesieniu wycieraczek. Ich pióra przymarzły do szyby. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim kierowca powinien pamiętać o ostrożności. Dobrym pomysłem jest:

  • spryskanie pióra odmrażaczem do szyb. Choć ten sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której gumowa powierzchnia przymarzła do szyby za sprawą szronu. Nie poradzi sobie z lodem.
  • włączenie nawiewu po rozruchu silnika i skierowaniu go na szybę. Alternatywnie dobrze jest włączyć ogrzewanie przedniej szyby – jeżeli auto takowe posiada. Te dwa sposoby dość szybko i bardzo bezpiecznie zlikwidują problem.
  • podjęcie próby delikatnego ostukania ramienia wycieraczki lub podważenia go skrobaczką. Czasami taki "impuls" wystarczy, aby przymarznięta powierzchnia puściła.
  • zapobieganie efektowi marznięcia. Wystarczy po zaparkowaniu pojazdu wieczorem unieść wycieraczki.

Po "uwolnieniu" wycieraczek od szyby kierowca powinien pamiętać o oczyszczeniu piór z resztek szronu, lodu czy zanieczyszczeń. W przeciwnym razie nie będą skutecznie zbierać wody z szyby podczas jazdy.

Więcej o: