Gadżet za grosze, a niweluje irytujący problem kierowców. Nie chodzi tylko o wycieraczki

W świecie motoryzacyjnym nie ma magii. Nie da się osiągnąć cudownego skutku za grosze? A właśnie, że da. Kupując ten gadżet za 20 zł, kierowca może sobie kupić spokój podczas porannego rozruchu auta.

Praktyczne porady w zakresie eksploatacji auta znajdziecie również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Prawdziwym próbnikiem ilości gadżetów motoryzacyjnych, jest dział z akcesoriami do samochodów w dużym markecie. Dziś składają się na niego nawet dwie alejki. Część rzeczywiście nie ma sensu. Część jednak za niewielkie pieniądze może ułatwić życie kierującego. I drugim z przypadków jest właśnie mata na szybę.

Zobacz wideo Staranował znak drogowy, wpadał w poślizg i skończył w zaspie. Po policyjnym pościgu kierowca trafił do aresztu

Jak działa mata przeciwszronowa zimą?

Zasada jest prosta. Kierowca kupuje matę za jakieś 15 do 20 zł. Ta jest dostępna w sklepach motoryzacyjnych, ale także większych marketach. Następnie podczas parkowania pojazdu pod blokiem wieczorem rozkłada ją na szybie i blokuje zamki. Gdy po mroźnej nocy o poranku chce odpalić samochód, nie musi walczyć ze szronem, lodem czy marznącymi wycieraczkami. Po prostu zdejmuje matę, ewentualnie zrzuca z niej śnieg, a następnie chowa ją w bagażniku.

Skąd tak cudowne właściwości taniego gadżetu? Jest on wykonany z materiału syntetycznego. W efekcie woda nie wsiąka w materiał i nie zatrzymuje się na nim. Spływa ku kanałom odprowadzającym. A skoro nie ma wilgoci, nie może ona też zamarznąć na powierzchni szyby. To jednak nadal nie koniec. Bo latem mata założona na szybę odbija promienie słoneczne i sprawia, że kabina samochodu tak mocno nie nagrzewa się w czasie postoju na słońcu.

O czym pamiętać podczas używania maty w samochodzie?

Mata jest bez wątpienia praktycznym gadżetem podczas zimowej walki kierowcy z przeciwnościami losu. Podczas jej stosowania właściciel auta musi jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Kluczowe jest to, że:

  • można ją założyć na przednią i tylną szybę oraz maksymalnie lusterka boczne. Nie ma mat zakładanych na boczne szyby. To oznacza, że je akurat kierujący nadal zeskrobać o poranku będzie musiał. Choć to akurat i tak minimalna niedogodność.
  • aby mata przeciwszronowa stała się skuteczna, musi dobrze przylegać do powierzchni szyby. Trzeba ją dobrze naciągnąć podczas montażu, choć to i tak nie powinno zająć więcej, niż jakieś 30 sek. A do tego liczy się to, aby mata była ustawiona miękką stroną w kierunku szyby.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.