Jak mróz wpływa na dodatki biokomponentów do benzyny E10?

Z dystrybutora oznaczonego jako PB 95 od 1 stycznia płynie nowe paliwo. Nowość z kolei wymusza nowe pytania kierowców. Jedno z kluczowych brzmi: "Czy większa ilość biokomponentów w benzynie E10 może zamarznąć podczas mrozów?"

Kwestie motoryzacyjnie ważne omawiamy także w poradnikach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Benzyna E10 to oznaczenie paliwa PB 95, które zawiera nie 5, a 10 proc. biokomponentów. Maksymalnie 10 proc. biokomponentów. Czy, mówiąc potocznie, dwukrotnie zwiększenie składu etanolu w benzynie sprawia, że staje się ona bardziej wrażliwa na działanie mrozów? Pytanie wydaje się więcej niż zasadnicze. Z punktu widzenia aktualnej sytuacji za oknem i faktu, że E10 pojawia się na polskich stacjach od 1 stycznia 2024 r.

Zobacz wideo Nowe elektryczne radiowozy dla policjantów z Zielonej Góry i Świebodzina

Czy nowe paliwo E10 może zamarznąć w czasie mrozów?

Udzielenie odpowiedzi wymaga poruszenia aż dwóch aspektów. Pierwszy dotyczy parametrów benzyny. Większy udział biokomponentów nie może mieć większego wpływu na właściwości paliwa. PB 95 nadal będzie bezołowiowa i nadal będzie miała 95 oktanów. Nadal obowiązują ją także normy wytrzymałości temperaturowej określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. Zapis prawny mówi wyraźnie o tym, że:

  • benzyna sprzedawana w Polsce od 1 marca do 31 października musi się charakteryzować prężnością par na poziomie 45 kPa.
  • benzyna sprzedawana w Polsce od 1 listopada do końca lutego musi się charakteryzować prężnością par na poziomie 60 kPa.

Ten fakt, a nie konkretne składniki decydują o tym czy benzyna zimą może zamarznąć i tym samym uniemożliwić rozruch silnika. Paliwo E10 nadal musi spełnić powyższe wymogi. Kierowca, widząc silne mrozy, martwić się zatem nie musi. Nie jest konieczne tankowanie droższego paliwa PB 98 E5.

Biokomponenty zamarzną dopiero przy -114 stopniach Celsjusza!

Oczywiście znajdą się tacy, którzy powiedzą, że zamarznąć mogą same biokomponenty. Czy to jest możliwe? W tym punkcie zaczyna się druga z kwestii. Nawet 10 proc. biokomponentów oznacza, że w benzynie PB 95 pojawi się nawet 10 proc. etanolu. Ten jednak wcale nie zamarza zaraz poniżej zera.

Alkohol etylowy ma temperaturę krzepnięcia wynoszącą -114 stopni Celsjusza. Tak zimno w Polsce nie było i pewnie nigdy nie będzie. Nawet w czasie huraganowego wiatru na Mount Everest (8849 m n.p.m.) temperatura nie spada poniżej -60 stopni. A do tego nawet w przypadku wódki, a więc de facto 40-proc. roztworu alkoholu etylowego, ciecz nie zamarznie przy mrozie mniejszym, niż -26,95 stopnia Celsjusza. Kierowcy mogą zatem spać spokojnie i spokojnie mogą też tankować benzynę E10 nawet w czasie mrozów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.