Jak przewieźć choinkę i nie uszkodzić auta czy dostać mandatu? Zadbaj o kilka rzeczy

Planujesz zakup choinki, którą zabierzesz własnym samochodem do domu? Uważaj, by przy okazji nie narobić sobie problemów. Możesz nie tylko uszkodzić własny pojazd, ale wyrządzić innym krzywdę i szkody. Policja może zaś skorzystać z okazji, by wlepić mandat najbardziej nieostrożnym kierowcom. Uwaga: kwota potencjalnej grzywny szokuje, biorąc pod uwagę wartość samej choinki.

Najwyższa pora na rozpoczęcie sezonu przewozu choinek. Bez względu na to, czy jest świeżo ścięta, czy posadzona w donicy trzeba ją przetransportować do domu. Wcale nie trzeba przy tym specjalistycznego transportu w formie auta dostawczego. Choinkę łatwo przewieźć zwykłym samochodem osobowym. Przy okazji łatwo też uszkodzić auto albo stworzyć spore zagrożenie na drodze. Niedbalstwo może doprowadzić do poważnych szkód.

Zobacz wideo 35 punktów karnych i mandaty na 2500 zł, a bus w złym stanie i bez badań technicznych

Wbrew pozorom jest na co uważać. Nie ma znaczenia czy przewozisz choinkę w kabinie, na dachu albo na dodatkowej przyczepie. Za każdym razem pamiętaj o solidnym zamocowaniu ładunku. Eksperci ADAC ostrzegają, że drzewko może łatwo zmienić się w pocisk. Przed laty przeprowadzili nawet test zderzeniowy z choinką na dachu i uderzeniem przy prędkości 50 km/h. Ładunek wypadł z mocowań i przeleciał ponad maską pojazdu.

 

Wieziesz choinkę samochodem? Weź stary koc i pasy

Jak zabezpieczyć ładunek? Przydadzą się pasy lub tradycyjne linki do mocowania. A to nie wszystko. Warto mieć pod ręką także koc (lub podobny materiał), by ochronić tapicerkę (gdy przewozisz w kabinie) lub lakier (gdy korzystasz z bagażnika dachowego) przed porysowaniem czy żywicą, które może skapywać.

Test zderzeniowy z choinką na dachuTest zderzeniowy z choinką na dachu ADAC

Jak załadować choinkę do auta? Eksperci z ADAC jak i policjanci są zgodni. Zalecają, by umieścić grubą częścią pnia w kierunku przodu pojazdu. Przekonują, że drzewko będzie wówczas mniej podatne na działanie wiatru (nawet gdy jest zabezpieczone siatką), gdy przewozimy je na dachu.

Przewóz choinki na dachu samochoduPrzewóz choinki na dachu samochodu ADAC

Transport choinki samochodemTransport choinki samochodem Policja

Jak wielką choinkę zmieścisz na dachu? Są regulacje

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drzewko nie może znacząco wystawać poza boczny obrys samochodu (dopuszczalna szerokość ładunku to 2,55 m). Z przodu dopuszcza się maksymalnie 0,5 m od pasa przedniego (i 1,5 m od fotela kierowcy). Z tyłu może zaś wystawać na odległość 2 m (liczone od pasa tylnego pojazdu). Nie należy zapominać o dodatkowym oznakowaniu. Jest ono wymagane, gdy ładunek wystaje co najmniej 0,5 m z tyłu. Zgodnie z przepisami należy wówczas przymocować czerwoną chorągiewkę.

Przewóz choinki w bagażniku samochoduPrzewóz choinki w bagażniku samochodu ADAC

Przewóz choinki na dachu samochoduPrzewóz choinki na dachu samochodu ADAC

Przewóz choinki na dachu samochoduPrzewóz choinki na dachu samochodu ADACPolicja przypomina, że nie należy bagatelizować obowiązku oznaczenia ładunku wystającego z boku (pomarańczowa chorągiewka nie mniejsza niż 50 x 50 cm) i z przodu (chorągiewka pomarańczowa lub z dwoma pasami białymi i dwoma czerwonymi). W przypadku gorszej widoczności duży ładunek oznacza się światłem odblaskowym (białe z przodu i czerwone z tyłu) i czerwoną lampką (skierowana do tyłu).

Transportując choinkę samochodem, możemy przyciągnąć uwagę policji. Na co zwykle zwracają uwagę funkcjonariusze? Nie tylko na odpowiednie zamocowanie na dachu (zachodniopomorska policja ostrzega, że wówczas grozi mandat nawet do 3 tys. zł). Podobny mandat grozi, gdy ładunek "utrudnia kierowaniem pojazdem lub narusza jego stateczność" (cytat z policyjnego komunikatu). Funkcjonariusze zwracają także uwagę na to czy drzewko przesłania światła pojazdu (mandat 200 zł) czy tablicę rejestracyjną (100 zł).

Więcej o:
Copyright © Agora SA