W taką pogodę to najważniejszy element wyposażenia auta. Dbaj o nie

Szczególna ostrożność, ale i widoczność. To dwa słowa, które w ruchu drogowym mają szczególne znaczenie. Dziś skupię się na tym drugim. Zwłaszcza że pogoda w najbliższych dniach będzie wymagająca dla kierowców.

Porady w zakresie bezpiecznej jazdy samochodem znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Pogoda w najbliższych dniach będzie bardziej jesienna, niż zimowa. Synoptycy przewidują nie tylko ocieplenie, ale także opady deszczu. A w takich warunkach szczególnie na znaczeniu zyskuje jeden element wyposażenia pojazdu. Mowa oczywiście o...

Zobacz wideo 14 nowych radiowozów w lubelskim garnizonie policji

Czemu stan wycieraczek samochodowych jest ważny?

W czasie opadów kluczowe znaczenie mają wycieraczki, a właściwie to ich stan. Dlatego kierowca powinien uważnie przyjrzeć się piórom i sprawdzić, czy w czasie pracy po szybie np. nie smużą. Nie powinny też hałasować. Sprawne pióra przynoszą dwie zalety. Po pierwsze radzą sobie ze zbieraniem wody i zabrudzeń z szyby. W efekcie kierowca ma pełne pole widzenia. A do tego nie jest oślepiany przez pozostawione na szybie place wody, które odbijają światła innych pojazdów. Po drugie zużyte pióra mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia przedniej szyby. Ta zostanie porysowana. Efektu odwrócić się już nie da.

Jak dbać o wycieraczki w samochodzie?

Kontrola stanu piór wycieraczek to jedno. Poza tym kierowca powinien o nie dbać. Warto od czasu do czasu przetrzeć gumę suchą i czystą szmatką. Tak, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. One również mogą powodować smużenie. Dodatkowo kierowca nigdy i pod żadnym pozorem nie powinien odrywać przymarzniętych do szyby piór (lepiej na noc postawić je na sztorc) czy nie może ich uruchamiać wtedy, gdy na szybie zalega lód. To prowadzi do ich szybkiego uszkodzenia.

WycieraczkiWycieraczki fot. Rafał Mądry

Pióra wycieraczek stanowią dopiero pierwszy punkt uważnej kontroli ze strony kierowcy. Bo powinien się on także upewnić czy:

  • w zbiorniczku znajduje się płyn do spryskiwaczy. Może być konieczny do zmycia szyby i nadal musi to być płyn zimowy. Wieczorami temperatura nadal schodzi w okolice zera. Letni zamarzłby zatem podczas nocnego parkowania auta przed blokiem!
  • w pełni sprawna jest pompka spryskiwacza. Bo czasami o braku spryskiwania płynu nie decyduje jego brak, a właśnie uszkodzona pompka.

Mandat za wycieraczki to nawet 5 tys. zł i 15 punktów karnych

Wycieraczki w czasie deszczowej pogody czy opadów śniegu mają potężne znaczenie dla bezpieczeństwa. Jak już wspominałem, gwarantują widoczność. Z tej właśnie przyczyny stanowi układu zmywania szyby uważniej będą się przyglądać policjanci. Gdy dostrzegą pojazd z brudną przednią szybą lub szybą zalaną wodą, zatrzymają go do kontroli. Po sprawdzeniu dokumentów poproszą kierowcę o włączenie wycieraczek i spryskiwacza.

Jeżeli okaże się, że któryś z obwodów nie działa wcale lub nie działa prawidłowo, funkcjonariusze zaproponują prowadzącemu mandat karny. I ten wcale niski nie będzie! Podstawą do wystawienia kary stanie się art. 96 par. 1 pkt 5 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza mandat wynoszący od 20 do nawet 5000 zł. Poza tym kierujący może dostać też punkty karne. Tworzenie zagrożenia dla osoby jadącej autem lub będącej poza nim oznacza 15 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.