Co się stanie jak umyjesz samochód, kiedy jest mróz? Trzeba pamiętać o jednej rzeczy

Piach i błoto pośniegowe tworzy mało estetycznie wyglądające plamy na nadwoziu. Czy jednak w czasie zimy samochód należy myć? Czasami jest to niezbędne. A wtedy warto pamiętać o jednej, ale bardzo kluczowej wskazówce.

Porady w zakresie eksploatacji samochodu znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Zimą samochód na drodze może napotkać nie tylko śnieg, ale także piach i sól. Sól, która jest groźna dla karoserii i podwozia. Może inicjować procesy korozyjne. Jak się jej pozbyć? Najlepszym sposobem jest mycie. Choć z tym myciem bywa różnie w czasie mrozów.

Zobacz wideo Ukradł samochód i omal nie doprowadził do wypadku. Tłumaczył, że był zmęczony

Czy można myć samochód na mrozie na myjni bezdotykowej?

Niestety prawda jest taka, że w czasie mrozu lepiej uniknąć mycia samochodu. Lepiej poczekać aż na dworze wrócą temperatury plusowe. Powód? Korzystając z myjni bezdotykowej, kierowca ma więcej niż 100 proc. pewności, że woda dostanie się w okolice uszczelek. W efekcie zaraz po zaparkowaniu umytego samochodu płyn zetnie się, a drzwi przymarzną. Choć problem z otwarciem drzwi może być jeszcze poważniejszy. Bo wraz z uszczelkami zamarznąć mogą także i zamki. Gdy kierowca odblokowuje je przy pomocy kluczyka (a nie pilota), to nie będzie możliwe.

Uwagi dotyczące mycia samochodu zimą nie dotyczy tak naprawdę jednej grupy kierowców. Osób, które dysponują własnym garażem i bezpośrednio po myciu to do niego wstawią pojazd. Będzie on miał czas na dokładne wyschnięcie. W takim przypadku myjnia bezdotykowa wydaje się bardzo dobrą opcją. Woda pod ciśnieniem dokładnie wypłukuje sól, a jednocześnie mycie samochodu nie jest drogie i raczej nie powoduje powstania na karoserii auta serii drobnych rys. To bezpieczna metoda czyszczenia lakieru z zanieczyszczeń.

Po myciu samochodu w czasie mrozu trzeba dokładnie osuszyć uszczelki

Czasami mycie samochodu jest konieczne. Bo kierowca jedzie np. na ślub lub po prostu auto jest tak brudne, że nie da się do niego dotknąć. Samochód nie trafi jednak do garażu, w którym może wyschnąć. Co ma zatem zrobić kierujący? Aby uniknąć problemów z marznącymi drzwiami, powinien zastosować się do podstawowej wskazówki. A ta mówi o dokładnym wytarciu suchą szmatką zarówno rantów drzwi, jak i uszczelek. Najlepiej byłoby też wytrzeć do sucha całą karoserię. Bo spływająca z niej woda i tak dostanie się do uszczelek. Suszenie nadwozia w czasie mrozów nie jest jednak mocno komfortowe dla kierowcy. Chodzi głównie o niską temperaturę i szybko marznące dłonie.

Jak bezpiecznie umyć samochód w czasie mrozów?

Czy są bezpieczne sposoby mycia samochodu zimą? Są dwa. Niestety jeden oznacza wysokie koszty, a drugi wiąże się z innym problemem.

  • Najbezpieczniejszym sposobem mycia samochodu w czasie mrozu jest skorzystanie z usług myjni ręcznej. W takim przypadku mycie odbywa się w ocieplanym garażu. To raz. Dwa po wykonaniu procedury nadwozie jest wycierane do sucha. Woda nie zalega zatem w uszczelkach czy innych szparach nadwozia. Usługa jest jednak dość droga. Pojedyncze mycie kosztuje czasami nawet 100 czy 150 zł.
  • Cennik myjni automatycznej startuje od kilkunastu złotych. A dodatkowo nadwozie jest suszone po myciu przy pomocy automatycznych suszarek. Wady? Pierwsza dotyczy szczotek. Te rysują nadwozie. Druga odnosi się do tego, że suszarki na myjni automatycznej nie usuną wody z nadwozia w stu procentach.
Więcej o: