Bałwan na drodze nie śmieszy. Auto oblepione śniegiem oznacza zagrożenie

W związku z zimową aurą kierujący pojazdami powinni zadbać o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale także innych uczestników ruchu drogowego. By odpowiednio przygotować pojazd do podróży i nie być bałwanem na drodze, wystarczy poświęcić kilka minut.

Ograniczone pole widzenia kierowcy ze względu na zamarznięte lub zaśnieżone szyby, to proszenie się o kłopoty. Oczyszczenie nadwozia samochodu z białego puchu, a także z lodu i szronu na szybach jest podstawą prawidłowego przygotowania pojazdu do podróży. Takie działanie zdecydowanie podnosi komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a przede wszystkim pomaga uniknąć tragedii na drodze. Więcej zimowych porad dla kierowców znajdziesz na Gazeta.pl.

Bałwan na drodze

Przykład tego, jak nie należy postępować, dał kierowca z Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie). Dach osobówki, maska, oświetlenie, tył pojazdu, część szyb - wszystko to było mocno zaśnieżone. Kierujący po obfitych opadach śniegu nie przejął się białym puchem nagromadzonym na nadwoziu, wsiadł do Renault i ruszył w drogę

Nie uszło to uwadze policjantów ruchu drogowego, którzy na widok przemieszczającego się po jezdni bałwana dokonali zatrzymania. Powołując się na art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, sięgnęli po bloczek mandatowy i ukarali kierowcę za popełnione wykroczenie.

Zobacz wideo

Art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Poruszające się po drodze nieoczyszczone auto, z zalegającym śniegiem na nadwoziu, zasłoniętymi światłami, oblodzonymi szybami, nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi, oznacza mandat. Kierowca narusza wtedy art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy". Za załamanie przepisu grozi od 20 zł do aż 3000 zł.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy, a w otoczeniu osoby prowadzącej pojazd nie mogą znajdować się przedmioty utrudniające kierowanie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA