Przymarzły drzwi w samochodzie? Tylko nie szarp, są bezpieczniejsze sposoby

Prawdziwy koszmar zimowe poranka to nie oblodzone szyby, ale przymarznięte drzwi. Jak w takiej sytuacji dostać się do auta? Zapomnij o wersji siłowej, bo być może się uda, ale jest też spore ryzyko, że zostaniesz z urwaną klamką w ręku. Jest kilka znacznie bezpieczniejszych sposobów.

Do przymarzania drzwi najczęściej dochodzi w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, kiedy temperatura w dzień jest na lekkim plusie, a nocą spada do zera. Wtedy przymarzanie drzwi ma swoje źródło w topnieniu i ponownym zamarzaniu śniegu na styku uszczelek z nadwoziem. Po drugie, kiedy w czasie mrozu odwiedzi się myjnię samochodową i zapomni o osuszeniu ramek drzwi.

Jak otworzyć przymarznięte drzwi? Unikaj siły!

Trudno się dziwić, że gdy przymarzną drzwi, pierwszą reakcją wielu kierowców jest użycie siły. Szarpanie to jednak krótka droga do sporych szkód. Pół biedy, jeśli rozedrze się uszczelka, znacznie większe kłopoty i wydatki czekają, jeśli zamiast drzwi podda się... klamka.

Pamiętajmy, że od lat producenci stosują plastikowe klamki, a plastik ma to do siebie, że na mrozie staje się bardzo kruchy i przez to łatwo go połamać. Zatem zamiast opcji siłowej, spróbuj delikatniejszych metod:

  • Sprawdź inne drzwi. Upewnij się najpierw, czy wszystkie drzwi są zamarznięte. Może uda się dostać do pojazdu od strony pasażera, a wtedy bez większego ryzyka da się wypchnąć przymarznięte drzwi kierowcy od środka.
  • Obstukaj ranty drzwi. To najprostsza i najszybsza, a jednocześnie naprawdę skuteczna metoda obruszenia lodu, który spoił drzwi z nadwoziem. Pięścią nie da się narobić szkód.
  • Ogrzej ranty drzwi. Odradzamy używanie ciepłej wody bezpośrednio na drzwi, a tym bardziej na zmrożoną szybę, ale termofor z gorącą wodą może zdziałać cuda. Osoby mające koło zaparkowanego auta gniazdko, mogą też wspomóc się np. suszarką, ale to już rozwiązanie bardziej dla właścicieli domów z podjazdem niż mieszkańców bloków i kamienic.
  • Użyj odmrażacza do szyb. Jeśli obstukanie nie pomogło, a pod ręką masz odmrażacz do szyb, spróbuj delikatnie odgiąć ramki drzwi i psiknąć tam preparatu. Po wszystkim trzeba jednak pamiętać, aby przetrzeć do sucha blachę i uszczelki.

Jak zabezpieczyć drzwi przed przymarzaniem

Jeśli uda się już dostać do auta, warto je zabezpieczyć, aby uniknąć podobnych przygód w kolejnych dniach. Aby zapobiec zamarzaniu drzwi, wystarczy kilka prostych czynności:

  • Osusz uszczelki i ramki drzwi. Po pierwsze regularnie przecieraj ręcznikiem papierowym uszczelki z wilgoci, np. po dłuższej przejażdżce, kiedy auto nagrzeje się i zebrany lód między drzwiami a uszczelkami się rozpuści.
  • Nasmaruj uszczelki. Można użyć specjalnych sztyftów lub sprejów silikonowych do samochodowych uszczelek, ale świetnie sprawdzi się też wazelina techniczna.
  • Smaruj regularnie. Praktycznie po każdym przetarciu uszczelek do sucha, warto ponownie je przesmarować.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.