Odmrażacz do szyb - ile kosztuje i czy można zrobić samemu? Zapomnij o skrobaniu

Wystarczy kilka psiknięć i szron znika z szyby. Bez skrobania. A to dopiero pierwsza z dobrych informacji dla kierowców. Druga jest taka, że środek jest naprawdę tani, a dodatkowo można też go zrobić własnoręcznie w domu. Każdy posiada wszystkie kładniki w kuchni.

Praktyczne porady eksploatacyjne znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Szron na szybach oznacza konieczność użycia skrobaczki? A właśnie, że nie. Dziś kierowcy mogą bowiem wyciągnąć z auta buteleczkę przypominającą płyn do mycia szyb. Środek rozpryskany na szybie pojazdu sprawi, że szron zniknie samoczynnie. Takie szyby wystarczy jedynie przetrzeć wycieraczkami.

Zobacz wideo Poranne skrobanie szyb? Koniec z tym! Zrób sobie płyn do odmrażania!

Jak działa odmrażacz do szyb i ile kosztuje?

Odmrażacze do szyb przez wielu są uważane za błogosławieństwo. Oszczędzają o poranku dobrych kilka minut potrzebnych na skrobanie szyb, a do tego sprawiają, że kierowca nie musi narażać dłoni na działanie mrozu. Jeszcze lepsza informacja jest taka, że często okazują się naprawdę tanie. Środki tego typu można nabyć w sieci, sklepach motoryzacyjnych, ale też działach motoryzacyjnych marketów. 700-ml butelka kosztuje na ogół od 10 do 21 zł. Dużo zależy od tego czy kierowca zdecyduje się na środek renomowanego producenta.

Odmrażacze do szyb mają niestety też swoje ograniczenia. I warto o nich pamiętać. O ile świetnie poradzą sobie ze szronem na szybach, o tyle lód powstający np. w czasie marznących opadów deszczu jest dla nich nie do ruszenia. Tu nie ma siły. Kierowca musi ogrzać szybę i ją skrobać. Poza tym lepiej nie przesadzać z ilością środka. Bo ten może się okazać groźny np. dla uszczelek zamontowanych wokoło szyb.

Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu?

Kilkanaście złotych zapłacone za 700-ml butelkę nie wydaje się nadmiernym kosztem. Czy jednak i w tym przypadku można poszukiwać oszczędności? Kierowca z odrobiną motywacji z pewnością może. Zwłaszcza że odmrażacz do szyb nie jest mocno skomplikowaną substancją. To tak naprawdę roztwór alkoholu z odrobiną nuty zapachowej. Tyle!

Do stworzenia własnego odmrażacza do szyb potrzebne są tak naprawdę cztery składniki, które często każdy posiada w domu. Mowa o occie, spirytusie salicylowym, płynie do mycia naczyń i wodzie. Przyda się też butelka z atomizerem – chociażby pusta butelka po płynie do czyszczenia szyb. Na litr wody należy wlać mniej więcej 60 ml octu, 60 ml spirytusu i 30 ml płynu do mycia naczyń. Po przelaniu mikstury do pojemnika należy ją wstrząsnąć i dokładnie wymieszać.

Podczas mieszania własnego płynu do odmrażania szyb, kierujący powinien szczególnie uważać z dawkowaniem octu. Ten może być bowiem szkodliwy dla uszczelek drzwi i przy szybach. Lepiej dać go zatem mniej, niż za dużo.

Ile kosztuje odmrażacz do szyb zrobiony w domu?

Odmrażacz do szyb samochodowych zrobiony w domu jest praktycznie... darmowy. Butelkę po płynie do mycia szyb z atomizerem macie gratis. I tak byście ją wyrzucili do kosza. To samo można powiedzieć o odrobinie płynu do mycia naczyń czy occie (i tak posiadacie te środki w domu). Nawet jeżeli będziecie musieli kupić spirytus salicylowy, 100-ml butelka kosztuje w aptece jakieś 4,5 zł. To zatem żaden koszt. Zwłaszcza że nie zużyjecie całej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.