• Link został skopiowany

Parujące i zamarzające od środka szyby w samochodzie. Może pomóc błaha rzecz

W okresie jesienno-zimowym jednym z większych wrogów kierowcy jest wilgoć. To przez nią parują, a czasem nawet zamarzają szyby. Jak z nią walczyć?
Zaparowane szyby. Jak poradzić sobie z problemem?
Fot. Filip Trusz / Moto.pl

Zaparowane, a czasem zamarznięte od środka, szyby w samochodzie to zmora wielu kierowców. Jak sobie z nimi radzić? Najprostszym sposobem jest włączenie klimatyzacji (słynny przycisk AC), która szybko sprawi, że para z szyb zniknie. To jednak doraźny sposób na tu i teraz. Co zrobić, żeby problemy nie wracały? W przypadku problemów z szybami kluczowa jest profilaktyka. Czasem wystarczy zmienić... dywaniki. Więcej porad dla kierowców znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Zobacz wideo Poranne skrobanie szyb? Koniec z tym! Zrób sobie płyn do odmrażania!

Parujące szyby w samochodzie - skąd w ogóle bierze się problem?

Dla kierowców to teraz bardzo duży problem. Kiedy powietrze w aucie jest cieplejsze od tego na zewnątrz, może w nim znaleźć się więcej pary wodnej. W wyniku kontaktu z zimniejszą taflą szkła, zaczyna się skraplać i być widoczna w postaci zaparowanych szyb. Ponadto, wewnątrz pojazdu wilgotność zazwyczaj jest wyższa niż na zewnątrz.

Co więcej, do wnętrza samochodu cały czas sami wprowadzamy wodę. Wydychamy ją, a także wnosimy na butach i ubraniach. W zimę ten problem się nasila, ponieważ do środka dostaje się także śnieg i błoto. Woda zaczyna parować i stąd bierze się wilgoć. Jej nadmierne gromadzenie się może wskazywać na kilka problemów. Można je wyeliminować i znacząco poprawić komfort jazdy. Zaparowane szyby to znaczne utrudnienie, zwłaszcza teraz, kiedy zmrok zapada już o 15, a dobra widoczność jest kluczem do bezpieczeństwa podczas każdej przejażdżki.

Skąd się bierze wilgoć w samochodzie?

Problem z wilgotnością w aucie może mieć kilka przyczyn. Mogą to być sparciałe uszczelki, niedrożne kanały odpływowe czy chociażby zużyty filtr kabinowy. Inną przyczyną może być nieszczelność nagrzewnicy lub nagromadzona woda na przykład we wnęce bagażnika. Warto także sprawdzić stan podłogi pojazdu.

Pozbywamy się wilgoci w samochodzie - co zrobić?

  • Bardzo dużo daje wymiana dywaników. Te miękkie materiałowe są przyjemne, ale w takich warunkach pochłaniają mnóstwo wody. Dlatego wielu kierowców na jesień i zimę wkłada do samochodu dywaniki gumowe. Nie wchłaniają wilgoci i znacznie łatwiej pozbyć się z nich wody.
  • Możliwe, że problemem jest filtr kabinowy. Brudny i zużyty filtr w istotnym stopniu ogranicza wentylowanie kabiny pasażerskiej, przez co przyczynia się do gromadzenia wilgoci.
  • Sprawdźcie wszystkie uszczelki, możliwe, że któraś jest uszkodzona i w ten sposób wilgoć wdziera się do środka samochodu.
  • Warto dokładnie umyć szyby od środka. Do tego celu idealnie sprawdzą się środki do mycia okien – odtłuszczają i czyszczą.
  • Można umieścić w kabinie pasażerskiej pochłaniacz wilgoci. Są one dostępne praktycznie w każdym sklepie z działem motoryzacyjnym.
  • Ważne jest regularne czyszczenie odpływów w karoserii, zwłaszcza umieszczonych na podszybiu. Wystarczy bowiem niewielka ilość jesiennych liści, by te uległy zatkaniu.

Szyby w samochodzie parują - co robić?

Co robić, kiedy zaparowane szyby zaatakują nas nagle? W większości samochodów najprostszym i najskuteczniejszym doraźnym sposobem na walkę z parą jest włączenie klimatyzacji. Sprawna klimatyzacja pozbędzie się pary w kilka chwil, a my będziemy mogli kontynuować jazdę. Przestrzegamy przed wycieraniem szyby ręką lub chusteczką. W ten sposób na szybie powstają pogarszające sytuację mazaje, a szyby po wytarciu nie przestaną parować. Jeśli chcecie wytrzeć szyby, to użyjcie specjalnej gąbki, która nie zostawia śladów. W samochodach niewyposażonych w układ klimatyzacji warto opuścić szyby, aby nieco przewietrzyć wnętrze.

Więcej o: