Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza kierowców w Polsce. Jednego dnia pada śnieg, drugiego śnieg z deszczem, a trzeciego dla odmiany sam deszcz. W taką pogodę poważnym problemem stają się parujące szyby w samochodzie. A para jest o tyle groźna, że ogranicza widoczność kierującemu. Skrajnie może doprowadzić do kolizji.
Jeszcze w latach 90. XX wieku kierowcy mieli jeden sposób na parę zebraną na szybie. Wyciągali ze schowka pomarańczową, porowatą gąbkę i nią ścierali wilgoć z okien. Sposób jest stary, ale wykorzystywany do dziś? Być może i tak. W ten sposób kierowca popełnia jednak poważny błąd. Bo wilgoć z okien wcale nie znika. Osadza się ponownie, ale po kilku minutach. Sposób nie jest zatem skuteczny. A do tego w ten sposób kierowca zostawia mazy na szybie. Te są mocno widoczne zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.
Gąbkę kierowcy spokojnie mogą wyrzucić do kosza. Tym bardziej że we współczesnych autach praktycznie każdy ma na konsoli przycisk z napisem AC. Sprawna klimatyzacja powinna szybko poradzić sobie z parą i znacznie poprawić widoczność. Woda zniknie z powierzchni szyb po kilkunastu sekundach po odpaleniu schładzacza.
Gdy kierowca nie ma w aucie klimatyzacji lub ta nie jest sprawna, może zrobić jeszcze jeden trik. Powinien zmniejszyć temperaturę wdmuchiwaną do kabiny pasażerskiej. W ten sposób zlikwiduje powód parowania. Wytrącanie się na szybach wody to bowiem wynik dużej różnicy temperatur wewnątrz auta i na zewnątrz.
Kierowcy mają też domowe sposoby. Na ile skuteczne jest użycie ziemniaka, szamponu dla niemowląt, pianki do golenia, żelu do odkażania rąk oraz profesjonalnego preparatu zapobiegającego parowaniu szyb? O tym opowiadamy w materiale, do którego link zamieszczamy poniżej.
Pozbywanie się pary z szyb w czasie jazdy to działanie doraźne. Kierowca w ten sposób usuwa skutek, a nie przyczynę. Szyby parują w aucie przede wszystkim dlatego, że w kabinie znajduje się wilgoć. Jak się jej pozbyć? Zastosuj jedną z poniższych metod:
Poza tym kierowca musi pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Jest nią regularne mycie szyb w samochodzie. Na czystych szybach w znacznie mniejszym stopniu osadza się para wodna. Kilkanaście minut poświęconych na porządne umycie ich od środka, to zatem nie tylko sposób na wyraźną poprawę widoczności.