Wycieraczki w samochodzie smużą lub piszczą. Prosty trik i naprawisz je w kilka sekund

Czasem najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Do "naprawy" wycieraczek zwykle wystarczy chusteczka higieniczna. Mamy jednak też kilka poważniejszych porad.

W całej Polsce możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie także prawdziwego, porządnego śniegu. Okres jesienno-zimowy to dla kierowców najgorszy czas. Z takimi warunkami nie lubią się same samochody, które lubią zaskoczyć jakąś usterką lub awarią, a aura znacznie utrudnia bezpieczną jazdę. Szybciej robi się ciemno, pojawiają się problemy z widocznością, a ta jest kluczowa dla komfortowej jazdy. Bez sprawnych wycieraczek późną jesienią i zimą trudno w ogóle funkcjonować na drodze.

Zobacz wideo

Wycieraczki piszczą i smużą - co robić?

W taką pogodę wycieraczki, używane coraz częściej, mogą zacząć piszczeć. To wyjątkowo irytujące, ale nie tak groźne jak drugi powszechny problem. Zdarza się, że kiedy zacznie padać deszcz ze śniegiem, to wycieraczki zamiast poprawiać widoczność, to rozmazują śnieg, tworząc na szybie smugi z zimowej brei. Wtedy kierowca ma problem, żeby w ogóle coś zobaczyć, a to prosta droga do wypadku.

Często oba te problemy wcale nie wynikają z uszkodzenia wycieraczek. Zanim udacie się do sklepu po nowe pióra, to spróbujcie je po prostu przetrzeć chusteczką higieniczną albo czymś podobnym. Kilka sekund roboty, a prawdopodobnie naprawicie swoje wycieraczki.

Zwykle problemem są nie uszkodzone pióra, a brud, który się znajduje pod wycieraczkami. Mogą to być pozostałości liści, pył z drzew, kawałki lodu itd. Pióro nie pracuje wtedy całą powierzchnią po szybie, co sprawia że pozostawia po sobie smugi. W takiej sytuacji wystarczy zjechać na stację lub parking, sprawdzić wycieraczki i można jechać dalej.

Mam nowe wycieraczki i ten sam problem

Wielu kierowców skarży się na piszczące i smużące wycieraczki po... ich wymianie na nowe. To kwestia prawidłowego ich ustawienia. Guma piór musi się przesuwać po szybie pod prawidłowym kątem, musi mieć też wystarczający luz, żeby bez problemu zmieniać swoje położenie podczas zmiany ruchu wycieraczek z góry na dół. Tu już operacja jest trochę bardziej skomplikowana, ale na pewno sobie poradzicie.

Jak usunąć problem z piszczącymi wycieraczkami i nieprawidłowo ustawionym ramieniem? Należy zdjąć wycieraczkę z ramienia, a następnie w jej haczykowaty zaczep trzeba wsadzić klucz płaski. Ramię trzeba delikatnie wygiąć w jedną ze stron, tak aby ustawić je na prawidłowej pozycji. Prawidłowej pozycji, czyli jakiej? A takiej żeby zaczep wycieraczki idealnie przylegał do szyby i tworzył z nią kąt prosty. Przed tym trudnym dla kierowców okresem przypominamy ten poradniczy film. Znajdziecie w nim wiele przydatnych porad dotyczących wycieraczek:

 

Mandat za wycieraczki w 2023 r.

W polskim taryfikatorze mandatów na rok 2023 r. nie znajdziemy takiego zapisu jak "mandat za złe wycieraczki", co nie oznacza, że policjant nas za nie nie ukarze. To jednak raczej skrajna sytuacja, a kierowca musiałby być wyjątkowo nieodpowiedzialny. Jazda z bardzo zabrudzoną szybą może być podciągnięta pod stwarzanie zagrożenia na drodze albo jazdę pojazdem, który nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia. Teoretycznie mandat może więc sięgnąć nawet pięciu tysięcy złotych, ale od razu zaznaczamy, że tutaj naprawdę trzeba by się postarać.

Traktujemy go więc raczej ciekawostkę i zachętę do dbania o widoczność. Pamiętajcie, że sprawne wycieraczki są kluczowe dla waszego bezpieczeństwa, a zakup nowych nie nadwyręży waszego budżetu.

Więcej o: