Przycisk AC (od angielskiego Air Condition) służy oczywiście do włączania i wyłączania klimatyzacji w samochodzie. Jest już powszechnym widokiem w każdym aucie, a na polskich ulicach pojazdy bez klimatyzacji to rzadkość. Sprawna klimatyzacja jest nieoceniona latem, kiedy pozwala w komfortowych warunkach jeździć nawet podczas największych upałów. Nabiera jednak innego znacznie jesienią i zimą, ponieważ okazuje się dla kierowców nieoceniona. Przycisk AC warto wciskać nie tylko, kiedy w samochodzie jest nieznośnie ciepło.
W takich warunkach, jak mamy teraz w Polsce zaparowane szyby w samochodzie to plaga, która dotyka wielu kierowców. Włączenie klimatyzacji to szybki sposób na pozbycie się problemu. Dlaczego? Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze, ale je przede wszystkim osusza. A to potężna zaleta w przypadku np. wilgotnych dni. Uruchomienie klimatyzacji i przestawienie nawiewu na grzanie sprawi, że przestaną parować szyby w aucie, a my się nie przeziębimy od chłodnego powietrza.
To stary i skuteczny trik, który powinien znać kierowca. Wciśnięcie przycisku AC sprawi, że para zniknie dosłownie w kilka chwil. To bardzo ważne, ponieważ dobra widoczność jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Zwłaszcza teraz, kiedy przez większość dnia jest ciemno, a zaparowane szyby w połączeniu z ciemnością i reflektorami innych aut, to prosta droga do groźnej sytuacji na drodze.
Pamiętajcie też, by nie zapominać o klimatyzacji jesienią i zimą, nawet jeśli nie macie problemów z wilgocią w samochodzie. Klimatyzację powinniśmy włączać regularnie, żeby mogła pracować. Z dwóch powodów. Po pierwsze, to dobre dla samego mechanizmu, który, jak wszystko w samochodzie, nie lubi długich przestojów. Po drugie, nieużywana klimatyzacja to zaproszenie dla wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Używając jej regularnie zmniejszymy ryzyko ich osiedlenia się.
Używanie klimatyzacji to skuteczny i doraźny sposób na głębszy problem. Jeśli w naszym samochodzie często parują szyby, to znaczy, że na 90 proc. mamy problem z wilgocią, a w tym przypadku da się z nią skutecznie. Zbliża się najgorszy okres dla kierowców i samochodów, warto więc się na niego przygotować. Co zrobić, żeby zminimalizować problem zaparowanych szyb? Kilka szybkich kroków:
To kilka prostych, szybkich i niekosztownych porad, które mogą bardzo pomóc w walce z wilgocią w samochodzie. W tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Pozbycie się wody z auta powinno sprawić, że problem zaparowanych szyb pozostanie wspomnieniem. Polecamy się tym zająć, ponieważ, kiedy przyjdą mrozy, to możemy się męczyć z zamarzniętymi od środka szybami... a to jeszcze bardziej irytujące.
Jest jeszcze jeden przycisk, który może się okazać nieoceniony. Wiele samochodów po włączeniu ogrzewania tylnej szyby zaczyna także ogrzewać lusterka, choć nie ma tego oznaczonego na przycisku. Ogrzewane lusterka znacznie ułatwiają życie - to znakomity sposób na parę, wodę i szron. Umycie lusterek ręcznie jest czasochłonne i bardzo łatwo je pobrudzić. Niektórzy producenci funkcję ogrzewania lusterek umieszczają w pokrętle do ich regulacji.