Płacisz za parking poprzez SkyCash? KNF wpisał firmę na listę ostrzeżeń

Operator popularnych usług płatności za parkowanie i bilety komunikacji miejskiej trafił na listę ostrzeżeń publicznych. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i zgłasza sprawę do warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

SkyCash to jeden z najpopularniejszych operatorów zdalnych płatności za parkowanie w Polsce (na rynku są także m.in. AnyPark, Autopay, moBILET czy mPay). Za pośrednictwem aplikacji mobiParking można wygodnie opłacać parkowanie (zamiast korzystać z tradycyjnego parkomatu i biletów) w ponad 240 miastach Polski. Usługa działa nie tylko w największych aglomeracjach (m.in. Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa czy Wrocław), ale także w wielu mniejszych miastach (m.in. Biała Podlaska, Ciechanów, Częstochowa, Mińsk Mazowiecki, Malbork, Mława, Siedlce czy Włocławek).

Zobacz wideo Drift na parkingu zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

Okazuje się, że firma trafiła w sierpniu 2023 r. na listę ostrzeżeń publicznych. Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 99 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 37b ust. 1 ustawy o ofercie publicznej.

Kto dokonuje oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganego przepisami:
ustawy zatwierdzenia memorandum informacyjnego lub jego udostępnienia do publicznej wiadomości lub osobom, do których skierowana jest oferta publiczna,
- podlega grzywnie do 10 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

SkyCash odniósł się już do zarzutów KNF. W opublikowanym oświadczeniu podkreślono m.in.:

Sprawa ma charakter czysto formalny: dotyczy emisji (z lipca i września 2022 roku), które zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego powinny być przeprowadzone na podstawie tzw. memorandum inwestycyjnego. Spółka przedstawiła KNF argumenty, dlaczego w opinii Zarządu nie było to wymagane.

Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Zwrócono również uwagę, że wpis na listę ostrzeżeń dotyczy emisji historycznych i nie ma związku z obecnie prowadzoną działalnością. Wskazano również, że w przeszłości na listę trafiały nawet tak duże podmioty jak biuro turystyczne Rainbow Tours, operator telekomunikacyjny T-Mobile czy biura maklerskie Alior Bank i Pekao:

Podkreślamy ponownie, że wpis na listę ostrzeżeń dotyczy wyłącznie historycznych emisji i nie ma najmniejszego związku z działalnością operacyjną SkyCash Poland S.A. Kapitały Spółki znacznie przewyższają kapitały wymagane przez prawo, a Spółka rozwija się najszybciej od czasów sprzed pandemii i generuje dodatnie wyniki finansowe.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.