Uważaj na tanie naprawy

Prawidłowa naprawa samochodu po wypadku gwarantuje niemal całkowite przywrócenie oferowanego fabrycznie poziomu bezpieczeństwa

Serwisy niezależne górą. ASO tracą klientów

Naprawa auta po wypadku jest kosztowna. Ubezpieczalnie często zaniżają wycenę uszkodzeń, stawiając kierowców przed dylematem: oddać auto do kasacji lub naprawić "po kosztach". Z przyczyn ekonomicznych polscy kierowcy częściej wybierają tą drugą opcję. Popularna w Polsce usługa napraw bezgotówkowych zachęca jednak do zaniżania jakości odbudowy auta. Zależność jest prosta, im bardziej warsztat obniży koszty, tym wyższy będzie jego zysk.

W naszym kraju profesjonalna naprawa auta po wypadku oznacza sytuację, w której skutki kolizji są niewidoczne. To, co jest ukryte przed naszymi oczami ma drugorzędne znaczenie. Często zdarza się, że podczas naprawy używane są części od innych samochodów, ale które akurat są pod ręką. Nikt też nie zaprząta sobie głowy kwestiami bezpieczeństwa, bo diagności często pomijają ten aspekt podczas kontroli.

Spora część napraw jest realizowana przy pomocy tanich zamienników. Uszkodzone elementy nadwozia są klepane i szpachlowane. Taka naprawa nie ma nic wspólnego z przywróceniem pierwotnej sprawności auta i nie gwarantuje bezpieczeństwa w przypadku ponownego zderzenia.

Popularna jest również usługa prostowania elementów nadwozia i ramy samochodu. Taka naprawa w każdym przypadku, nawet jeśli jest wykonywana w ASO, osłabia kluczowe elementy konstrukcyjne auta.

To tak, jak z pudełkiem zapałek, które zachowuje swoje właściwości tylko do czasu, kiedy nie zostanie zgniecione. Po rozprostowaniu każde kolejne zgniecenie przychodzi z większą łatwością. Uszkodzenia struktury ramy lub wzmocnień bocznych będą narażone na większe odkształcenie w przypadku ponownego wypadku - mówi Tomasz Kowalczyk z Dokasacji.pl

Skutki taniej naprawy

Argentyńska organizacja CESVI (odpowiednik europejskiej EuroNCAP) przeprowadziła testy zderzeniowe dwóch Citroenów C3 ( zobacz wideo ). Po pierwszym uderzeniu w przeszkodę auta zostały naprawione. W pierwszym samochodzie wszystkie części wymieniono na nowe, a drugi naprawiono wykorzystując popularne u nas tanie metody naprawcze (prostowanie, klepanie, szpachlowanie). Następnie auta zostały ponownie poddane crash-testowi. Samochód naprawiony w sposób profesjonalny wykazał się niemal idealną wytrzymałością - pierwotna strefa zgniotu wynosiła 223 milimetry, a przy drugim uderzeniu zwiększyła się zaledwie o 3 mm. W aucie naprawianym "po kosztach", strefa zgniotu zwiększyła się natomiast z 217 do 295 mm. W wyniku naprawy wytrzymałość auta zmalała więc o ponad jedną trzecią.

Więcej o:
Copyright © Agora SA