Czy już czas na opony zimowe? | Eksploatacja

Jeśli chcemy uniknąć kolejek już powinniśmy pomyśleć o wymianie opon. Mamy wrażenie, że wciąż aktualne jest pytanie, czy wymiana opon na zimowe to konieczność, czy to może zwyczaj promowany przez producentów opon

Już najwyższy czas, by wymienić opony tym, bardziej, że aktualne warunki pogodowe jak najbardziej pozwalają na założenie opon zimowych. Zalecenia producentów podają, że przełomową temperaturą jest 7 st. C. Ale kierowcy używający opon o wysokich osiągach powinni dokonać zmiany wcześniej, przy wyższych temperaturach. Sportowa opona szybciej twardnieje i łatwiej traci przyczepność.

Czy zatem naszym zdaniem korzyści wymiany opon na zimowe przeważają nad uciążliwościami?

Jeśli mamy samochód z oponami o wysokim profilu z niskimi indeksami prędkości będzie nam łatwiej poruszać się zimowych warunkach, ale większość obecnie produkowanych opon nastawiona jest na dobre osiągi, co oznacza, że kompletnie nie radzi sobie z zimowymi warunkami.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wymianie opon

Wszystko jest dobrze jeśli zima jest lekka i nie musimy jeździć na dłuższych dystansach. Ale jeśli spadnie śnieg na kierowcę, który używa opon letnich czyha wiele niebezpiecznych sytuacji i uciążliwości. Jeśli zajdzie potrzeba awaryjnego wciśnięcia pedału hamulca samochód z letnimi oponami, który wymaga znacznie dłuższej drogi hamowania, nie będzie w stanie zatrzymać się na tak krótkim dystansie jak auta z zimówkami. A wiadomo, czym grozi taka sytuacja jeśli podróżujemy w kolumnie. Poza tym opony zimowe lepiej odprowadzają wodę i skutecznie zapobiegają bardzo niebezpiecznemu aquaplaningowi. Wystarczy, że będziemy musieli wyjechać na letnich oponach z zasypanego śniegiem parkingu by docenić zalety zimówek. Podobnie jest w sytuacji kiedy musimy pokonać wzniesienie. Kierowców, którzy podróżują w górach nie trzeba chyba przekonywać do używania opon zimowych. Zatem w naszej strefie klimatycznej opony zimowe wydają się być koniecznością. Zdecydowanie namawiamy do stosowania opon zimowych i sami stosujemy się do tych zaleceń. A co wy sądzicie na ten temat?

Szczepan Mroczek

ZOBACZ TAKŻE:

KONKURS: "Bezpieczny październik", czyli przygotowujemy auto do zimy

Czy polacy zmieniają opony na zimowe - SONDA

BMW 530 - ogłoszenia

dane dostarcza:

embed
Kiedy wymieniacie opony na zimowe?
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.