OC i AC | o co zapytać kupując polisę

OC, AC, a nawet Assistance - wielu kierowców ma pełne pakiety ubezpieczeń. Jednak czy wszyscy czują się z nimi komfortowo?

- Wybierając polisę, czuję się trochę jak dziecko we mgle. Niby rozmawiam z konsultantem, niby on mi wszystko mówi. Ale gdy pytam już np. o udział własny w szkodzie, w słuchawce słyszę nutę zakłopotania - opowiada Kamil Matczak, kierowca fabii. Okazuje się, że nie jest odosobniony w swoich odczuciach. Wielu klientów towarzystw ubezpieczeniowych gubi się w gęstej dżungli pytań, gwiazdek, aneksów i licznych stron polis. A wątpliwości jest wiele.

Na pytania kierowców odpowiada ekspert Krzysztof Michałek, kierownik ds. oceny ryzyka, Liberty Direct

Nie mam zimowych opon. Czy w razie wypadku będzie to miało wpływ na wysokość i wypłatę odszkodowania?

- Obowiązujące w Polsce prawo nie nakłada obowiązku używania opon zimowych w jakimkolwiek okresie roku. Dlatego też w przypadku ewentualnej szkody posiadanie opon letnich nie będzie miało wpływu na wysokość wypłacanego odszkodowania. Niezależnie jednak od wymogów ubezpieczeniowych, warto w przypadku pogorszenia się warunków drogowych wymienić opony letnie na zimowe, ponieważ stosowanie takich opon znacznie podwyższa poziom bezpieczeństwa na drodze.

Kilka tygodni temu syn zrobił prawo jazdy. W deklaracji przy zakupie polisy nie podałem, że autem będzie jeździł młody kierowca. Czy syn może jeździć moim samochodem?

- Osoby posiadające prawo jazdy mogą prowadzić samochód należący do rodziców. Jednak należy liczyć się z tym, że w przypadku szkody zakład ubezpieczeń będzie mógł zażądać dopłaty składki za takiego kierowcę oraz - w przypadku szkody z ubezpieczenia AC - proporcjonalnie pomniejszyć należne odszkodowanie.

Wyprowadziłem się od rodziców - dotychczas trzymałem auto w garażu (i tak zadeklarowałem przy zakupie polisy AC), teraz stoi pod blokiem. Czy w razie kradzieży lub uszkodzenia auta ubezpieczenie jest ważne?

- W przypadku zmiany miejsca stałego parkowania samochodu ubezpieczenie pozostaje ważne - jednak taką zmianę należy niezwłocznie zgłosić do zakładu ubezpieczeń, w którym wykupiliśmy polisę. Jeżeli nie przekażemy tej informacji ubezpieczycielowi, a dojdzie do powstania szkody z AC (np. samochód zostanie skradziony) - ubezpieczyciel będzie mógł pomniejszyć należne odszkodowanie, a w skrajnym przypadku nawet odmówić jego wypłaty.

Czy moje Assistance obejmuje wymianę "gumy"? Jestem drobną kobietą, która nie wymieni sama opony.

- Oferowane na rynku ubezpieczenia Assistance najczęściej obejmują wymianę opon.

Należy jednak pamiętać, że zakres ubezpieczenia Assistance jest indywidualnie ustalany przez firmę oferującą takie ubezpieczenie. Może on zatem różnić się w zależności od zakładu ubezpieczeń.

Wyjeżdżam na narty - czy ubezpieczenie obejmie szkody powstałe w zaśnieżonych górach?

- Ubezpieczenia OC i AC oferowane przez polskich ubezpieczycieli obejmują zakresem terytorialnym cały kraj, nie wyłączając gór. Bez znaczenia są tutaj warunki pogodowe. Oznacza to, że ubezpieczenie obejmie szkody, które powstały nawet na najbardziej zaśnieżonej i stromej drodze. Jeżeli jednak wybieramy się na narty za granicę - wówczas należy sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie będzie działało również w kraju, do którego się wybieramy. Ubezpieczenie OC oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli w Polsce obejmuje swoim zakresem cały obszar Unii Europejskiej, natomiast w odniesieniu do ubezpieczenia autocasco zakres terytorialny nie jest jednolity, dlatego zanim wyruszymy w podróż, należy upewnić się, czy nasze ubezpieczenie AC zapewnia ochronę poza granicami kraju. Podobnie, gdy wybieramy się do krajów spoza Unii Europejskiej, powinniśmy upewnić się, że mamy tzw. zieloną kartę, czyli ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone przez kierowcę poza granicami kraju jego pochodzenia. W wielu krajach spoza UE jest ono wymagane.

Na co zwracać uwagę, wybierając Assistance?

- Assistance to ubezpieczenie zapewniające natychmiastową pomoc w rozwiązaniu problemów wynikających ze zdarzeń na drodze. Wybierając je, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego zakres, tj. za jakie zdarzenia ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność, jaka jest tzw. suma ubezpieczenia poszczególnych świadczeń, czy ubezpieczenie będzie działało również pod domem, czy tylko w przypadku, gdy znajdziemy się np. ponad 100 km od miejsca zamieszkania, a także czy ubezpieczyciel w przypadku szkody czy awarii oferuje samochód zastępczy. Nie mniej istotne jest również czy otrzymamy pomoc w przypadku najprostszych, ale i zarazem najczęstszych sytuacji, takich jak zatrzaśnięcie kluczyków, awaria oświetlenia, akumulatora czy brak paliwa. Zwróćmy również uwagę, czy Assistance będzie działało wyłącznie w Polsce, czy również za granicą.

Miałem wypadek i jego sprawca nie był ubezpieczony/uciekł z miejsca wypadku. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy otrzymam odszkodowanie?

- Jeżeli dojdzie do wypadku, którego sprawca nie jest znany - wówczas o odszkodowanie z OC należy starać się z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, za pośrednictwem któregokolwiek zakładu ubezpieczeń prowadzi ubezpieczenia obowiązkowe. Zakład ubezpieczeń nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody. Ma też obowiązek gromadzenia dokumentacji, która pozwala na wypłatę świadczeń i odszkodowań przez UFG. Jeżeli pojazd ubezpieczony jest w zakresie AC, należy zgłosić się do zakładu ubezpieczeń, w którym to ubezpieczenie było wykupione.

Od kilku lat ubezpieczam samochód w tej samej firmie. Ostatnio znalazłem tańszą ofertę na OC u innego ubezpieczyciela. Podobno mam obowiązek wypowiedzieć umowę OC staremu ubezpieczycielowi? Czy to prawda?

- Decydując się na zmianę ubezpieczyciela, umowę OC należy wypowiedzieć w "starym" zakładzie nie później niż jeden dzień przed upływem okresu, na który została ona zawarta. Po upływie tego terminu uważa się, że umowa została zawarta na następnych 12 miesięcy. Tym samym powstaje też obowiązek opłacenia składki. Wypowiedzenie umowy OC pojazdu powinno zawierać dane: adresata (nazwę i adres zakładu ubezpieczeń), dane osoby wypowiadającej polisę (ubezpieczonego) wraz z danymi dotyczącymi pojazdu (numer rejestracyjny, numer polisy itp.), a także oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Taki dokument należy opatrzyć datą, podpisać, a następnie przesłać - najlepiej listem poleconym - do ubezpieczyciela, z którego usług chcemy zrezygnować. O wypowiedzeniu umowy OC należy również pamiętać w sytuacji, gdy kupimy używany samochód. Mamy na to wówczas 30 dni od dnia zakupu samochodu.?

Agnieszka Danowska

Czy czytasz ogólne warunki ubezpieczenia OC przed podpisaniem polisy?
Więcej o:
Copyright © Agora SA