Te samochody najczęściej przechodzą z jednych rąk do drugich. Właściciele wolą się ich pozbyć

Które samochody najczęściej zmieniają właścicieli? Przeanalizowano dane z rynku wtórnego i okazało się, że na podium znalazły się popularne marki premium. Właściciele tych modeli częściej decydują się na zmianę auta.

Wiele z nas podziela przekonanie, że jeśli samochód często zmienia właściciela, to coś może być z nim nie tak. Portal carVertical przygotował ranking, do zrobienia którego przeanalizował raporty historii pojazdów. Specjaliści wzięli pod uwagę okres od stycznia do grudnia 2023 roku. Dane pochodziły z czterech krajów: Polski, Łotwy, Włoch oraz Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Hybrydowe Audi Q3 45 TFSI e S line rozwija moc maksymalną 245 KM i jest to wersja mniej dynamiczna od Q3 z silnikiem benzynowym o takiej samej mocy. Zatem czym Q3 plug-in uwodzi?

Samochody, które najszybciej zmieniają właścicieli. Raport ujawnia zaskakujące dane

Aby ustalić, które modele samochodów miały największą liczbę właścicieli w ciągu swojego "życia", wspomniana wcześniej firma wyszczególniła średni czas posiadania pojazdów. Wskazała również marki, konkretne modele i średnią liczbę ich użytkowników. Wśród najczęściej rotujących marek znalazły się: Land Rover (statystycznie każdy model miał 2,3 właściciela), Lexus, Jeep, Jaguar oraz Porsche (więcej niż dwóch właścicieli). Na szczycie zestawienia najczęściej przechodzącego z rąk do rąk uplasowały się modele:

  • Audi A8 (2,8 właściciela),
  • Mercedes ML (2,5 właściciela), 
  • BMW serii 7 (2,5 właściciela),
  • Mercedes klasy S (2,4 właściciela),
  • Jeep Grand Cherokee (2,4 właściciela). 

- Starsze samochody luksusowe są często poszukiwane przez młodszych odbiorców, którzy pasjonują się samochodami, ale nie mogą sobie na nie pozwolić, gdy są stosunkowo nowe. Ponieważ takie auta są często importowane z rynków zachodnich, polscy kierowcy dostają za swoje pieniądze znacznie więcej niż mogliby oczekiwać - podsumował Matas Buzelis, szef komunikacji w carVertical, jak podaje tvnturbo.pl.

Sprzedaż samochodu (zdjęcie ilustracyjne)Sprzedaż samochodu (zdjęcie ilustracyjne) Fot. pexels.com / Antoni Shkraba

Samochody używane. Te auta trafiają na sprzedaż najrzadziej

Z drugiej strony rankingu znalazły się modele, z którymi właściciele pojazdów rozstają się najrzadziej. Wśród marek, które nie trafiają na rynek wtórny tak często dominuje Mitsubishi i Seat (średnio 3,3 roku). Podobnie plasują się Lexus, Citroen i Mercedes Benz (3,2 roku). Konkretne modele, które cieszą się uznaniem wśród kierowców i najdłużej pozostają w jednych rękach to:

  • Volvo XC60 (średnio 3,2 roku),
  • Ford Focus (co 3 lata),
  • Skoda Superb (co 3 lata),
  • Opel Astra (co 3 lata),
  • Mazda 6 (co 3 lata).

Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Co sądzisz o samochodach, które często zmieniają właściciela?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.