Te przepisy obowiązują od 12 lat, a kierowcy nadal wpadają w pułapkę. Kara to nawet 10 tys. zł

Przepisy są najeżone licznymi wyjątkami i wyjąteczkami. Identycznie przepisy dotyczące obowiązkowej polisy OC. Kierowca zapomni o jednym z nich? Dobrych informacji nie mamy. Może zapłacić surową karę. List w tej sprawie dostanie na adres domowy.

Zakup samochodu używanego to okazja do wielkiej radości. W końcu może to być pierwszy pojazd w życiu kierowcy lub wymarzony model znaleziony na portalu z ogłoszeniami. Zakup rodzi jednak też pewne obowiązki. Bo kierowca musi pojazd zarejestrować i zgłosić transakcję w skarbówce.

Zobacz wideo Mimo kilku stłuczek uciekał przed policją, nim totalnie nie rozbił samochodu

Po zakupie auta używanego OC nie przedłuża się automatycznie

Wizyta w wydziale komunikacji odhaczona. Skarbówka również odwiedzona. Czy to oznacza koniec formalności? I tak, i nie. W chwili obecnej kierowca ma spokój. Taka sytuacja sprawia jednak, że musi pamiętać o nowym i ważnym obowiązku. Powinien bardzo dokładnie pilnować daty ważności polisy OC. Bo gdy ubezpieczenie zakończy się, firma automatycznie go nie odnowi. Przed minięciem daty ważności OC, kierowca powinien zatem wybrać nowego ubezpieczyciela i podpisać z nim umowę na polisę.

Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Czasami po sprzedaży samochodu używanego poprzedni właściciel może postanowić wycofać polisę. Fakt ten powinien być wskazany w umowie kupna-sprzedaży. W takim przypadku nowy właściciel jest zobowiązany do zakupu polisy OC już w dniu nabycia auta. Jeżeli poprzedni właściciel OC wycofywać nie będzie, nowy właściciel musi zgłosić ubezpieczycielowi fakt nabycia pojazdu.

Kiedy polisa OC nie przedłuża się automatycznie?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pojazdu nie przedłuża się oczywiście nie tylko w przypadku zakupu samochodu używanego. Analogiczny przypadek dotyczy m.in. dziedziczenia auta lub otrzymania go w darowiźnie, zakupu krótkoterminowej polisy (np. miesięcznej), braku płatności wszystkich rat za poprzednią polisę czy cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Ile wynosi kara za brak OC w 2024 r.?

Polisa się skończyła. Zakład ubezpieczeń nie odnowił jej automatycznie. Kierowca natomiast o tym zapomniał. Co dalej? Mówiąc nieco żartobliwie, pozostaje mu tylko... modlitwa. Modlitwa o to, że inspektorzy UFG nie dopatrzą się luki ubezpieczeniowej w bazie CEPiK. W sytuacji, w której ją dostrzegą, rozpoczną postępowanie wyjaśniające. Gdy kierowca nie będzie w stanie udowodnić braku przerw w OC, dostanie karę. A ta wynosi:

Wysokość kary za brak OC w samochodzie osobowym:

  • od 1 do 3 dni – 1700 zł
  • od 4 do 14 dni – 4240 zł
  • powyżej 14 dni – 8480 zł

Wysokość kary za brak OC w samochodzie ciężarowym, ciągniku samochodowym i autobusie:

  • od 1 do 3 dni – 12 730 zł
  • od 4 do 14 dni – 6360 zł
  • powyżej 14 dni – 2550 zł

Wysokość kary za brak OC w przypadku pozostałych pojazdów:

  • od 1 do 3 dni – 280 zł
  • od 4 do 14 dni – 710 zł
  • powyżej 14 dni – 1410 zł

Warto pamiętać o jeszcze jednym. Powyższe stawki są aktualne, ale tylko do 30 czerwca 2024 r. Po tej dacie wraz ze wzrostem najniższej krajowej zostaną zaktualizowane. Dla przykładu maksymalna stawka opłaty karnej dla aut osobowych sięgnie już 8600 zł. W przypadku ciężarówek kwota wyniesie 12 900 zł.

Więcej o: