Jak zarejestrować samochód przez internet? Rejestracja samochodu online

W dzisiejszych czasach niemal wszystko możemy zrobić za pośrednictwem internetu. Dotyczy to także rejestracji pojazdu, zarówno nowego, kupionego w salonie, jak i używanego - kupionego na rynku wtórnym. Jak zarejestrować samochód online?

Jak zarejestrować samochód przez internet? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy nasz urząd dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą systemu pojazd i kierowca. Jeśli tak, to właściciel pojazdu musi utworzyć swoje konto w systemie (za pośrednictwem witryny Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Potrzebny jest także profil zaufany, który można założyć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Po weryfikacji konta w systemie ESP, będzie możliwe złożenie elektronicznego wniosku. To jednak dopiero połowa sukcesu.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Gdy posiadamy już profil zaufany i złożyliśmy w elektronicznej skrzynce podawczej odpowiedni wniosek, będą nam potrzebne następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości właściciela (dowód osobisty lub paszport);
  • dowód zakupu pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny etc.);
  • karta pojazdu (jeśli została wydana lub w przypadku rejestrowania auta, które było już wcześniej zarejestrowane).

Aby zarejestrować samochód online, musimy wgrać do systemu skany wszystkich dokumentów, które normalnie dostarczylibyśmy do urzędu osobiście. Skany powinny być zapisane w formacie JPEG lub PDF.

Zobacz wideo Interaktywny test - nowa KIA Sorento

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu?

Przy rejestrowaniu samochodu przez internet, właściciel pojazdu jest zobowiązany do wniesienia takich samych opłat, jak w przypadku rejestrowania go w wydziale komunikacji, tj.:

  • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,
  • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe,
  • 75 zł – opłata za kartę pojazdu (jeśli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy),

oraz opłaty za tablice rejestracyjne:

  • 80 zł – samochodowe,
  • 40 zł – motocyklowe,
  • 30 zł – motorowerowe,
  • 1 000 zł – indywidualne.

Zarejestrowanie samochodu przez internet nie jest zbyt skomplikowane. Jeśli posiadamy profil zaufany, wszelkich formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu. Tak samo sytuacja wygląda z płatnościami. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji wniosku, tablice rejestracyjne i komplet dokumentów mogą zostać wysłane do właściciela pocztą, lub można odebrać je osobiście w wydziale komunikacji swojego urzędu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.