Ubezpieczenie OC | Koniec podwójnego OC i wyższy mandat za brak polisy

Szykują się zmiany dla kierowców. Ubezpieczyciele nie będą mogli automatycznie przedłużyć kończącej się polisy obowiązkowego OC. Jednak za jej brak kierowcy zapłacą o prawie 800 zł więcej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy Ministerstwa Finansów o ubezpieczeniach obowiązkowych, którego najistotniejszy postulat dotyczy likwidacji "podwójnego ubezpieczenia".

Wielu klientów zapomina o konieczności wypowiedzenia starej umowy i kupuje od razu nową. W tę pułapkę wpadają najczęściej osoby kupujące używane auto. Ubezpieczając samochód, zapominają o polisie wykupionej przez poprzedniego właściciela, która zostaje automatycznie odnowiona, jeśli jej nie wypowiedzą.

Co przyniesie kierowcom nowa ustawa? Dotychczas, jeśli nie wypowiedzieliśmy umowy najpóźniej na jeden dzień przed końcem jej trwania, była ona przedłużana na kolejny rok. Jeśli wykupiliśmy wtedy ubezpieczenie w innej firmie, to dochodziło do sytuacji podwójnego ubezpieczenia i konieczności płacenia dwóch składek. Teraz ubezpieczający będzie mógł wypowiedzieć umowę OC, która była automatycznie przedłużona.

Wzrosną za to kary za brak OC. Właściciel samochodu osobowego zapłaci prawie o 800 zł więcej. Kara za brak OC przez ponad dwa tygodnie będzie wynosiła 2772 zł - dotychczas było to 1980 zł.

W przypadku samochodów ciężarowych i autobusów kara będzie wynosić 4158 zł, a w przypadku pozostałych pojazdów - 462 zł.

Gdy po zawarciu umowy ubezpieczenia okaże się, że nie podaliśmy informacji istotnych dla ustalenia wysokości składki, ubezpieczyciel będzie miał prawo podnieść naszą składkę. Dodatkowo ubezpieczyciele będą zobowiązani do informowania nie później niż 14 dni przed wygaśnięciem polisy o zbliżającej się dacie zakończenia ubezpieczenia. Wypowiedzieć umowę będzie można u agenta, który sprzedał nam polisę.

W przypadku sprzedaży samochodu i braku wypowiedzenia polisy OC będzie ona ważna do końca okresu, na jaki została zawarta.

Według nowych przepisów jako dowód posiadanego OC kierowca będzie mógł pokazywać wydruk komputerowy potwierdzenia zakupu polisy.

Zaproponowano także nowy sposób liczenia zwrotu składki OC. Zwrot będzie przysługiwał za każdy niewykorzystany dzień, a nie jak obecnie - za każdy pełny miesiąc.

Anna Popiołek, Wyborcza.biz

Popyt na samochody zdecydowanie niższy

Samochodowe martwe dusze

Renault Megane - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.