Policjant kieruje ruchem. Mogę skręcić na zielonej strzałce? Kierowcy gubią się jeden po drugim

Czy można skręcać na zielonej strzałce, gdy ruchem kieruje policjant? Nie każdy wie, jak się zachować w takiej sytuacji, a o błąd niestety nietrudno. Zdarza się, że kierowcy patrzą na światła, a nie na gesty funkcjonariusza.

Zdarza się, że policjant kieruje ruchem nie tylko przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej, lecz także i przy włączonej. W takiej sytuacji wielu kierowców odczuwa zakłopotanie, nie wiedząc, czym się kierować. Czy można wykonać skręt warunkowy w prawo przy zielonej strzałce, jeśli widzimy również zalecenia policjanta?

Zobacz wideo Hybrydowe Audi Q3 45 TFSI e S line rozwija moc maksymalną 245 KM i jest to wersja mniej dynamiczna od Q3 z silnikiem benzynowym o takiej samej mocy. Zatem czym Q3 plug-in uwodzi?

Czy można skręcać na zielonej strzałce, gdy ruchem kieruje policjant? Kierowcy gubią się i popełniają błędy

Jeżdżąc regularnie po wielu miastach w Polsce, można szybko odnieść wrażenie, że niektórzy nie do końca znają przepisy, co rodzi problemy i niebezpieczeństwo na drodze. Niektórzy, widząc policjanta wykonującego gesty, wpadają wręcz w panikę. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym art. 5 ust. 2 nie możemy wykonać manewru skrętu na zielonej strzałce, gdy kieruje on ruchem. Przepis stanowi, że sygnały i polecenia, które wydaje funkcjonariusz, mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Według art. 108 ust. 3 jeśli kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających samochodów, oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie za tą osobą. Co to oznacza? Należy zwracać uwagę jedynie na gesty i polecenia policjanta.

Organizacja ruchu przed Cmentarzem Starym w Kielcach, 30 października 2024 r.
Organizacja ruchu przed Cmentarzem Starym w Kielcach, 30 października 2024 r. Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Jak jechać, gdy policja kieruje ruchem? Odpowiednio stosuj się do tych sygnałów. To kilka najpopularniejszych.

Warto znać znaczenie wszelkich gestów, które wykonuje policjant. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

  1. Wyciągnięta w górę ręka z otwartą dłonią oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie.
  2. Jeżeli policjant stoi do nas bokiem, możemy jechać. Taki gest oznacza sygnał zielony.
  3. Policjant stoi do nas przodem lub tyłem i ma opuszczone ręce? Pojazdy powinny się zatrzymać.
Więcej o: