Nawet doświadczeni kierowcy nierzadko gubią się w zawiłościach i gąszczu przepisów ruchu drogowego. Problem staje się szczególnie widoczny, gdy po ulicach oprócz samochodów, motocykli, rowerów i autobusów, poruszają się również tramwaje. Niestety często wciąż w takich sytuacjach nawet osoby z wieloletnim stażem za kierownicą mogą odczuwać niepewność co do właściwego zachowania na drodze.
Zgodnie z przepisami, jak czytamy w Art. 13 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszymi, którzy znajdują się na przejściu dla pieszych lub wchodzą na nie. Co więcej, ma również pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami w ruchu drogowym, które znajdują się na jezdni wykorzystywanej przez pojazdy szynowe.
Z kolei w Art. 25 Kodeksu drogowego możemy przeczytać, że tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych. Jeśli więc zarówno pojazd szynowy jak i samochód znajdują się w takiej sytuacji (np. bez znaków lub z takimi samymi znakami), tramwaj ma pierwszeństwo. Przykładowo, jeśli na drodze podporządkowanej samochód i tramwaj mają identyczne prawa, to ten drugi przejedzie jako pierwszy. Natomiast gdy tramwaj znajduje się na drodze podporządkowanej, a samochód na drodze z pierwszeństwem, samochód jedzie jako pierwszy. Zrozumienie tej zasady ułatwi każdą decyzję na drodze.
Tramwaje nie zawsze mają pierwszeństwo na drodze. Tego też powinniśmy być świadomi. Wszystko zależy bowiem od aktualnej sytuacji na drodze i obowiązujących przepisów. Oto kilka wyjątków, kiedy tramwaj powinien nam ustąpić:
Mimo tych zasad pamiętaj, aby zawsze zachować ostrożność w rejonach ruchu tramwajowego. Należy mieć świadomość, że pojazdy szynowe mają dłuższą drogę hamowania, co może prowadzić do kolizji lub wypadków.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.