Światła przeciwmgielne. Kiedy można je włączyć? Niewiedza może nas kosztować nawet 200 zł

Światła przeciwmgłowe to istotny element pojazdu, ale niestety wielu kierowców wciąż nie wie, kiedy należy ich właściwie używać. Ta niewiedza może narazić nas na poważne konsekwencje. Przy jakiej widoczności i kiedy włączyć światła przeciwmgielne? Prawo jasno to określa.

Mgła stanowi poważne zagrożenie, gdyż ogranicza widoczność i wymaga wolniejszej jazdy. W takich warunkach pomocne stają się światła przeciwmgłowe. Niestety wielu kierowców wciąż nie zna zasad prawidłowego korzystania, co jest o tyle istotne, że mogą one znacznie poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Kiedy włączyć światła przeciwmgielne? Kodeks drogowy jasno określa zasady

Wraz z nadejściem jesieni zmieniają się również warunki pogodowe, które przyczyniają się do zmian na drogach. Mgły pojawiają się ze zwiększoną częstotliwością i stanowią większe zagrożenie dla kierowców, znacznie ograniczając widoczność. Prawo o ruchu drogowym zawiera oddzielne przepisy dotyczące przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych. Tylne światła można włączyć tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 m, a po poprawie warunków należy je natychmiast wyłączyć, aby nie oślepiać innych kierowców. Kwestię tę reguluje art. 30 ust. 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Przy jakiej widoczności należy włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Nawet 200 zł mandatu

Przednie światła przeciwmgielne można stosować w warunkach ograniczonej widoczności (np. mgła, deszcz), a także na krętych drogach oznaczonych odpowiednimi znakami. Co więcej, możemy ich używać również w dobrych warunkach atmosferycznych, jednak wyłącznie w określonej sytuacji, o której więcej znajdziemy w art. 51 ust. 5 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Za niewłaściwe użycie świateł przeciwmgielnych grożą nam konsekwencje. Policjant może ukarać nas mandatem w wysokości 100 (przednie światła) lub 200 zł (tylne). Dodatkowo na nasze konto mogą zostać doliczone dwa punkty karne.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: