Konfiskata aut nietrzeźwym kierowcom w martwym punkcie. Co z nowymi przepisami?

Czy konfiskata auta jest zgodna z prawem? Przepisy wciąż budzą wiele dylematów wśród kierowców. Donald Tusk nadal nie podjął decyzji w sprawie nowelizacji przepisów o obligatoryjnej konfiskacie aut.

Do Rządowego Centrum Legislacji już kilka miesięcy temu trafił projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw. Chodziło o zniesienie obligatoryjności orzekania przepadku samochodów nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy weszły w życie 14 marca. Miały poprawić bezpieczeństwo na drogach, a wywołały kontrowersje.

Zobacz wideo Volvo Tech Hub — wyjątkowy obiekt w Krakowie o globalnym znaczeniu [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Kiedy wchodzi ustawa o konfiskacie samochodu? Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy

Nowe przepisy są narzędziem w rękach władzy, aby walczyć z nietrzeźwymi kierowcami. Pojawiło się jednak wiele głosów mówiących m.in. niekonstytucyjności obecnych rozwiązań. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowy projekt. W związku z nimi, jeśli nowelizacja wejdzie w życie nie będzie już obligatoryjności orzekania konfiskaty auta prowadzonego przez osobę pod wpływem alkoholu. To sądy orzekną i ocenią w drodze postępowania zasadność takiej kary. Będzie to fakultatywna decyzja, co ma ułatwić pracę sędziów.

W przypadku, gdy przepadek mienia nie będzie miał większego sensu, organ sprawiedliwości będzie mógł nałożyć odpowiednią karę finansową. Projekt został jednak zdjęty w porządku obrad Rady Ministrów, które były zaplanowane na 22 lipca. Premier Donald Tusk wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie.

Nietrzeźwi kierowcy: statystyki wskazują jedną grupę kierowców (zdj. ilustracyjne)
Nietrzeźwi kierowcy: statystyki wskazują jedną grupę kierowców (zdj. ilustracyjne) Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl

Co z samochodem po konfiskacie za alkohol? Policja odbiera pojazdy nietrzeźwym kierowcom

Według danych podanych przez radio RMF FM polska policja odebrała już 282 samochody od kierowców, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. Konfiskata pojazdów obejmuje nie tylko osoby z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Z utratą samochodu muszą się liczyć również kierowcy, którzy prowadzą pojazd pod wpływem substancji odurzających. W przypadku powyżej 0 5 promila do 1 promila to rękach sądu pozostaje decyzja o przypadku auta. Najpierw zostanie tymczasowo zajęte przez policję na okres 7 dni, następnie trafi w ręce prokuratora, który orzeknie zabezpieczenie mienia. Finalnie sąd orzeknie przepadek pojazdu.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: