Czym się różni chodnik od drogi dla pieszych? Od września 2022 roku to nie to samo

Nowelizacje przepisów nie zawsze są tak intuicyjne, jak być powinny. Dobry przykład dotyczy pojęcia chodnika. Polscy włodarze wprowadzili aż cztery pojęcia. Mowa o chodniku i drodze dla pieszych, ale też pasie buforowym i obsługującym. Co one oznaczają?

Chodnik i droga dla pieszych. Na pierwszy rzut oka obydwa pojęcia oznaczają to samo. W rzeczywistości tak jednak nie jest. A wszystko zmieniła nowelizacja przepisów z 21 września 2022 r. Rząd oczywiście chciał dobrze. Chciał usystematyzować sytuację (a nawet musiał dostosować nasze prawo do unijnego). Wszystko jednak wyłącznie... skomplikował.

Zobacz wideo Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy. Ominął korek... jadąc chodnikiem!

Chodnik a droga dla pieszych. Czym się różnią?

Aktualny stan prawny jest taki, że:

  • chodnik, według art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym, to "część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch".
  • droga dla pieszych, według art. 2 pkt 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym, to natomiast "droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów".

Porównanie tych dwóch pojęć prowadzi do jednego wniosku. Chodnik jest pojęciem węższym. Oznacza dziś de facto jedynie fragment dawniej rozumianego "chodnika". Taki fragment, na którym może się odbywać wyłącznie ruch pieszych. Z tego pojęcia wyłączane są zatem te strefy, w których przepisy dopuszczają np. parkowanie samochodów czy wyznaczenie ścieżki rowerowej. Te miejsca chodnikiem już nie są. Są jednak elementem drogi dla pieszych. Drogi dla pieszych, która na części przeznaczone dla pieszych, rowerów i parkowania patrzy całościowo.

Kolejne nowe pojęcia to pas buforowy i pas obsługujący

Sprawa już jest dość skomplikowana, ale rządzący jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Bo dziś na drogę dla pieszych składa się nie tylko chodnik. To także pas buforowy i pas obsługujący. Ten pierwszy oznacza fragment przylegający do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów. To na nim można parkować pojazdy. Ten drugi to pas sąsiadujący z chodnikiem od strony granicy pasa drogowego.

Jak parkować samochód na drodze dla pieszych?

Nazewnictwo chodnika i drogi dla pieszych się zmieniło. Jedna rzecz pozostała jednak taka sama. Mowa o zasadach parkowania na "chodniku" zapisanych w art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W takim przypadku kierowca musi pamiętać o tym, że:

  • na drodze dla pieszych można parkować tylko pojazdy o DMC do 2,5 tony. Chyba że pojawi się znak D-18 "Parking".
  • po zaparkowaniu pojazdu nie może pozostać mniejsza szerokość chodnika, niż 1,5 metra.
  • pojazd z wystającym na jezdnie tyłem nie może tamować ruchu na danym odcinku.
  • zezwolenie to dotyczy odcinków, na których nie ma znaku zakazu zatrzymywania się lub postoju.

Chodnik a ruch rowerów i hulajnóg elektrycznych

W przypadku drogi dla pieszych ważna jest jeszcze jedna sprawa. Kwestia jazdy po niej rowerzystów i kierujących hulajnogą elektryczną. Tacy użytkownicy drogi również powinni stosować się do kilku zasad. W głos art. 33 i 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym powinni pamiętać m.in. o:

  • konieczności zachowania szczególnej ostrożności.
  • ustępowaniu pierwszeństwa pieszym.
  • obowiązku jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.