Wyprzedzanie innych pojazdów na drodze z prawej strony to ryzykowny manewr i najlepiej go unikać. Mimo że temat z pewnością był dokładnie omawiany podczas kursu na prawo jazdy, to w mniemaniu wielu kierowców wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione i grożą za to bolesne konsekwencje finansowe w postaci mandatu. Co na ten temat mówią przepisy? W określonych sytuacjach można to robić, ale jak zawsze od każdej reguły są wyjątki i warto je poznać, aby być bezpiecznym uczestnikiem ruchu i nie stanowić zagrożenia dla innych.
Na początek warto przypomnieć sobie, czym według definicji jest wyprzedzanie. To przejechanie obok pojazdu, lub innego uczestnika ruchu, który przemieszcza się w tym samym kierunku. Ponieważ najczęściej odbywa się przy stosunkowo dużej prędkości, to jest trudnym manewrem, który wymaga sprawnego i przemyślanego działania. Podstawą w momencie, w którym chcemy wyprzedzić inny pojazd, jest dobra widoczność i wystarczająco duża ilość miejsca. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, ale z zachowaniem dwóch warunków:
Co z tego wynika? Jeżeli na jezdni nie są wyznaczone pasy ruchu, to absolutnie nie wolno nam wyprzedzać. Czym jest sam pas ruchu? To każdy z podłużnych pasów jezdni, który wystarcza do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych. Mogą się na nim znajdować znaki poziome, linie ciągłe, linie przerywane, lub może być nieoznaczony.
W przypadku tego ostatniego wariantu nie wolno wyprzedzać innych pojazdów z prawej strony. Zakaz dotyczy zarówno jednokierunkowych, jak i dwukierunkowych jezdni. Wyprzedzanie z prawej strony jest za to dozwolone na autostradzie i drogach ekspresowych. Pod warunkiem że pas jezdni jest wyznaczony i nie zbliżamy się do wzniesienia, czy zakrętu oznaczonego znakiem ostrzegawczym. O tym dokładniej możecie przeczytać poniżej.
Jak każda reguła, również i ta ma wyjątki. Jeśli dojeżdżamy do wierzchołka wzniesienia, to nawet jeśli pas ruchu jest wyznaczony, to wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione. Wykonując taki manewr, nie widzimy dobrze pojazdu poruszającego się prawym pasem ruchu i wyprzedzanie ze znaczną prędkością mogłoby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Drugim wyjątkiem od reguły jest wyprzedzanie na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi. W tym przypadku nie widzimy wystarczająco dobrze drogi i również wykonanie takiego manewru przy stosunkowo dużej prędkości mogłoby mieć tragiczne konsekwencje.