Czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia? 2 przepisy są kluczowe

Wiele osób zastanawia się, czy pieszy musi zejść z przejścia, żeby kierowca mógł ruszyć. Często kierujemy się przeczuciem i myśleniem, które wskazuje nam, że jest już bezpiecznie i nic nie stoi na przeszkodzie, by nie tracić czasu i jechać dalej. Ale co na to przepisy?

Sytuacja związana z ruszaniem samochodu jeszcze zanim pieszy opuści przejście, wzbudza wiele kontrowersji wśród kierowców. Czy w ogóle tak można? Sprawdź, by nie popełnić błędu i nie narazić na problemy zarówno siebie, jak i pieszego.

Zobacz wideo Karygodne omijanie pojazdu, zatrzymującego się przed przejściem dla pieszych

Czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia? Lepiej sprawdź, zanim się na to zdecydujesz

Czasem się zdarza, że przepisy dotyczące ruchu drogowego nie są do końca precyzyjne, co może rodzić sporo problemów na drodze. Może się też to wiązać właśnie z przejściami dla pieszych, gdzie kierowca zatrzyma się, nawet jeśli nikt w danej chwili nie zamierza przejść lub czeka na to, co zrobi inny kierowca.

Oczywiście wiadomo, że jeśli widzimy pieszego przy pasach, należy od razu zacząć zwalniać i w końcu całkiem się zatrzymać. A co z ruszaniem z miejsca, gdy pieszy już przechodzi i znajduje się po innej stronie jezdni? Czy możemy jechać, czy trzeba czekać, by całkiem zszedł z pasów?

Według Art. 13. ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Przejście dla pieszych przy ul. Rechniewskiego 8 na GocławiuPrzejście dla pieszych przy ul. Rechniewskiego 8 na Gocławiu Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Co oznacza "ustąpienie pierwszeństwa"? Należy wziąć pod uwagę również i inny przepis

Zastanawiając się, czy możemy ruszyć, jeśli pieszy nie zszedł jeszcze z pasów, należy wziąć również pod uwagę Art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

W tym przypadku "ustąpienie pierwszeństwa" definiuje się jako powstrzymanie od ruchu, który mógłby sprawić, że pieszy będzie musiał się zatrzymać, zwolnić lub przyspieszyć. A więc jeśli nie porusza się już po naszym pasie ruchu, mamy prawo ruszyć, nawet jeśli jeszcze nie zszedł całkiem z przejścia. Mimo to należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i sprawdzić, czy nasz manewr nie zaszkodzi nie tylko temu konkretnemu, ale również innym pieszym. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy zdarza ci się ruszać, gdy pieszy znajduje się jeszcze na przejściu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.