Prowadzisz bez dowodu rejestracyjnego? Nadal jest niezbędny w wielu sytuacjach

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego przy sobie? Zaraz obok aktualnego ubezpieczenia OC jest to najważniejszy dokument właściciela i jego pojazdu. Warto wozić go ze sobą w schowku w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Dokument rejestracyjny jest istotnym dokumentem, który powinien posiadać każdy właściciel auta lub osoba uprawniona do jego prowadzenia. Jego wzór jest określony w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. W małej książeczce zawarte są informacje dotyczące właściciela i posiadacza oraz dane techniczne. Znajdziemy w nim również m.in. informacje o istotnych zmianach parametrów technicznych pojazdu np. montaż haka holowniczego.

Zobacz wideo Porsche Taycan to dowód na to, że elektromobilność może być skrajnie ekscytująca. Sprawdzamy auto sportowe nowej ery

Czy jest obowiązek mieć przy sobie dowód rejestracyjny? Przepisy zmienione na korzyść kierowców

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi 1 października 2018 roku i nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, aktualnie kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego w trakcie jazdy. Nie grozi im już za to mandat. Podobnie jak i dokumentu potwierdzającego zakup polisy OC. W razie kontroli drogowej uprawnione służby zweryfikują dane właściciela i samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Od 2020 roku kierowcy podczas jazdy samochodem nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Wystarczy, posiadać przy sobie dowód osobisty, paszport lub aplikację mObywatel.

Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego przy sobie 2024? Czasami warto mieć go przy sobie

Choć za brak fizycznego dowodu rejestracyjnego nie grożą sankcje finansowe w razie kontroli służb, to wciąż należy zachować papierowy dokument. Warto go mieć przy sobie, jeśli:

  • myślisz o podróży zagranicznej. Poza granicami Polski lokalni funkcjonariusze nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK.
  • dochodzi do sprzedaży samochodu i przerejestrowania np. podczas załatwiania spraw w urzędzie. To jeden z dokumentów, który musimy przekazać kupującemu, a w razie jego braku, należy złożyć wniosek o wtórnik. 
  • wybierasz się na badanie techniczne pojazdu na stację diagnostyczną, nawet jeśli nie ma w nim miejsca na kolejne pieczątki. Diagnosta pozytywny wynik badania technicznego przystawia fizycznie lub elektronicznie, wprowadzając stosowną adnotację do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
  • dojdzie do kolizji drogowej. Dokument będzie niezbędny w sytuacji, gdy niemożliwe będzie odczytanie m.in. numeru tablic i VIN, niezbędnych do spisywania oświadczenia o winie.
Więcej o: