Picie alkoholu w samochodzie. Kierowcy nie wolno, a tobie? Lepiej sprawdź przed wakacjami

Jak powszechnie wiadomo, kierowca nie ma prawa pić alkoholu podczas jazdy samochodem. A co z pasażerami, którzy również znajdują się w pojeździe? Czy ich również obejmuje ten zakaz? Sprawdź, kto może pić w samochodzie i nie popełnij błędu, skutkującego surowym mandatem.

Mamy wakacje, więc nic dziwnego, że wiele osób wybiera się na długo wyczekiwane urlopy. Nierzadko, żeby dotrzeć na miejsce, poruszamy się samochodami osobowymi i zabieramy ze sobą znajomych, przyjaciół lub rodzinę. Jeszcze przed dojazdem na miejsce niektórzy pasażerowie decydują się na otwarcie puszki lub butelki z alkoholem. Co na to przepisy?

Zobacz wideo Wyszedł zza stojącego auta wprost pod koła jadącej skody

Czy pasażer siedzący obok kierowcy może spożywać alkohol? O tym nie każdy wie

Wiadomo, że jeśli piliśmy alkohol, pod żadnym pozorem nie wolno nam siadać za kierownicą. Takie działanie stwarza realne niebezpieczeństwo na drodze poprzez spowolnione reakcje, przez które może dojść do groźnego w skutkach wypadku samochodowego. Ryzykujemy nie tylko swoje życie, lecz także pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Wiele osób uważa, że nawet pasażerowie, siedzący obok kierowcy nie mają prawa pić alkoholu. Co na to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?

samochody (zdjęcie ilustracyjne)
samochody (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

Kto może pić w samochodzie? Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie obejmuje pojazdów

Okazuje się, że w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi próżno szukać zapisów odnoszących się do jazdy samochodem. Oznacza to, ni mniej, nie więcej, że pasażerowie samochodu mają prawo spożywać alkohol, nawet jeśli pojazd znajduje się w ruchu. Oczywiście należy pamiętać, że te zasady nie dotyczą kierowcy i on nie ma prawa pić alkoholu.

Należy jednak pamiętać, że czym innym jest zachowanie po alkoholu, bo w niektórych przypadkach może zostać uznane za nieobyczajny wybryk, za co grozi kara nagany lub grzywny do 1500 zł. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: