Mamy wakacje, więc nic dziwnego, że wiele osób wybiera się na długo wyczekiwane urlopy. Nierzadko, żeby dotrzeć na miejsce, poruszamy się samochodami osobowymi i zabieramy ze sobą znajomych, przyjaciół lub rodzinę. Jeszcze przed dojazdem na miejsce niektórzy pasażerowie decydują się na otwarcie puszki lub butelki z alkoholem. Co na to przepisy?
Wiadomo, że jeśli piliśmy alkohol, pod żadnym pozorem nie wolno nam siadać za kierownicą. Takie działanie stwarza realne niebezpieczeństwo na drodze poprzez spowolnione reakcje, przez które może dojść do groźnego w skutkach wypadku samochodowego. Ryzykujemy nie tylko swoje życie, lecz także pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Wiele osób uważa, że nawet pasażerowie, siedzący obok kierowcy nie mają prawa pić alkoholu. Co na to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?
Okazuje się, że w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi próżno szukać zapisów odnoszących się do jazdy samochodem. Oznacza to, ni mniej, nie więcej, że pasażerowie samochodu mają prawo spożywać alkohol, nawet jeśli pojazd znajduje się w ruchu. Oczywiście należy pamiętać, że te zasady nie dotyczą kierowcy i on nie ma prawa pić alkoholu.
Należy jednak pamiętać, że czym innym jest zachowanie po alkoholu, bo w niektórych przypadkach może zostać uznane za nieobyczajny wybryk, za co grozi kara nagany lub grzywny do 1500 zł. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.