Kwadratowe to nie to samo co okrągłe. Kształt zmienia wszystko. Skrzyżowania ich nie odwołują

To jaki kształt ma znak drogowy ma ogromne znaczenie. Tak właśnie jest w przypadku charakterystycznego znaku ograniczenia prędkości. Okrągły różni się od tego kwadratowego nie tylko kształtem, lecz także znaczeniem.

Znak ograniczenia prędkości z liczbą na białym tle w czerwonej obwódce zna każdy kierowca. W niektórych miejscach można jednak spotkać go na białej kwadratowej tablicy. Znak ten działa w całkowicie inny sposób. Istnieje tylko jeden warunek, w którym może zostać odwołany.

Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Co oznacza ograniczenie prędkości na białym tle? Znak "strefa ograniczonej prędkości"

Znak strefowy składa się z okrągłego znaku wpisanego w białą, prostokątną lub kwadratową tablicę. Tablica ze zdjęcia "strefa ograniczonej prędkości" oznacza wjazd do strefy w obszarze zabudowanym, w którym obowiązuje niższy limit dozwolonej prędkości. Dobierany jest on przez zarządcę drogi.

Najczęściej mamy do czynienia z tym znakiem z w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych. Strefy tworzy się, aby zapewnić bezpieczeństwo m.in. w centrach miast i na osiedlach mieszkaniowych. Ograniczenie nie jest odwoływane przez skrzyżowania. Obowiązuje do momentu, kiedy nie miniemy znaku informującego o końcu strefy, który wygląda bardzo podobnie, ale jest przekreślony.

Warszawa. Znak oznaczający początek strefy Tempo 30 na bielańskiej ul. Podleśnej
Warszawa. Znak oznaczający początek strefy Tempo 30 na bielańskiej ul. Podleśnej Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Czym się różni ograniczenie prędkości od strefy ograniczonej prędkości?

W przypadku okrągłego znaku, oznaczającego zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę, sytuacja w przypadku obowiązywania wygląda inaczej. Co odwołuje ograniczenie prędkości?

  • Skrzyżowanie.
  • Inny znak dotyczący ograniczenia prędkości.
  • Znak wskazujący koniec wszelkich zakazów.
  • Koniec lub początek obszaru zabudowanego.
  • Koniec lub początek strefy zamieszkania.

Sytuacja nie dotyczy tzw. "połączenia dróg". Dotyczy to przypadka, w którym nasza droga łączy się drogą wewnętrzną, gruntową, dojazdową do posesji lub utwardzoną o długości do 20 m. W tym przypadku nie następuje odwołanie ograniczenia prędkości. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.