Znak ograniczenia prędkości z liczbą na białym tle w czerwonej obwódce zna każdy kierowca. W niektórych miejscach można jednak spotkać go na białej kwadratowej tablicy. Znak ten działa w całkowicie inny sposób. Istnieje tylko jeden warunek, w którym może zostać odwołany.
Znak strefowy składa się z okrągłego znaku wpisanego w białą, prostokątną lub kwadratową tablicę. Tablica ze zdjęcia "strefa ograniczonej prędkości" oznacza wjazd do strefy w obszarze zabudowanym, w którym obowiązuje niższy limit dozwolonej prędkości. Dobierany jest on przez zarządcę drogi.
Najczęściej mamy do czynienia z tym znakiem z w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych. Strefy tworzy się, aby zapewnić bezpieczeństwo m.in. w centrach miast i na osiedlach mieszkaniowych. Ograniczenie nie jest odwoływane przez skrzyżowania. Obowiązuje do momentu, kiedy nie miniemy znaku informującego o końcu strefy, który wygląda bardzo podobnie, ale jest przekreślony.
W przypadku okrągłego znaku, oznaczającego zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę, sytuacja w przypadku obowiązywania wygląda inaczej. Co odwołuje ograniczenie prędkości?
Sytuacja nie dotyczy tzw. "połączenia dróg". Dotyczy to przypadka, w którym nasza droga łączy się drogą wewnętrzną, gruntową, dojazdową do posesji lub utwardzoną o długości do 20 m. W tym przypadku nie następuje odwołanie ograniczenia prędkości. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.