Kto ma pierwszeństwo na pasie rozbiegowym? Częsta pułapka. To nie to samo co droga podporządkowana

Kierowcy często nie są pewni, kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu na drodze. Jak korzystać z pasa rozbiegowego? Przepisy jasno regulują tę kwestię.

Pasu ruchu na drodze pozwalają na zachowanie porządku, bezpieczeństwa oraz płynności jazdy. Jednak w sytuacji, gdy drogi krzyżują się, wielu kierowców nie jest do końca pewnych jak powinno się zachować oraz który z uczestników ruchu ma pierwszeństwo. Warto znać reguły panujące na drogach, aby uniknąć mandatu, kolizji, a także groźnego wypadku

Zobacz wideo Tak brzmi nowy Mustang Dark Horse! [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Czy pas rozbiegowy ma pierwszeństwo? Część kierowców myli go z pasem "podporządkowanym"

Pas rozbiegowy to tak naprawdę potocznie przyjęta przez kierowców nazwa pasa włączającego do ruchu. Umożliwia on np. samochodom osobowym lub motocyklom rozpędzenie się i osiągnięcie odpowiedniej prędkości, zanim włączy się do ruchu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. W ten sposób jesteśmy w stanie zrobić to bezpiecznie i bezkolizyjnie, bez wymuszania na innych pojazdach konieczności hamowania.

Kierowcy powinni pamiętać, że pojazdy, które wjeżdżają na pas włączający do ruchu, muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom już znajdującym się na tym pasie. Są także zobowiązani zachować szczególną ostrożność i włączyć się do ruchu tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Na pasie rozbiegowym mamy do czynienia z takimi samymi przepisami, dotyczącymi pierwszeństwa przejazdu jak na innych drogach. W praktyce oznacza to, że kierowcy, poruszający się lewą stroną mają pierwszeństwo przejazdu przed kierowcami jadącymi z prawej strony. 

Lewy pas ruchu przeznaczony jest do wyprzedzania.Lewy pas ruchu przeznaczony jest do wyprzedzania. zdjęcie ilustracyjne, Dmytro Varavin/ iStock

Kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Przepisy mówią jasno

Przepis zawarty w art. 22 w ustawie Prawo o ruchu drogowym jasno określa kwestię pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu. W praktyce oznacza to, że kierowcy, którzy chcą zmienić pas ruchu, muszą ustąpić uczestnikom ruchu, którzy już na tym pasie się znajdują, a także tym, którzy chcą wjechać na ten pas ruchu i znajdują się po prawej stronie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać [...], oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
Czy znasz zasady pierwszeństwa na pasie rozbiegowym?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.