Wyprzedzasz na autostradzie prawym pasem? Niewielu kierowców zna ten przepis, a szkoda

Jak wyprzedzać na autostradzie? Niektórzy robią to prawą stroną i dopiero później zaczynają się zastanawiać, czy tak w ogóle można. Co mówią o tym przepisy? Prawo o ruchu drogowym wyjaśnia bardzo prosto.

Podróż samochodem po autostradach dla niektórych osób wydaje się skomplikowana, dlatego nie jadą zbyt szybko i starają się nie wyprzedzać innych kierowców. Są też tacy, którzy irytują się, że jadąc lewym pasem ci z prawej poruszają się szybciej - powinno przecież być według nich na odwrót. Czy można w takiej sytuacji wyprzedzać na prawym pasie? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych

Jak wyprzedzać na autostradzie? Sprawdź, czy prawa strona się do tego nadaje

Jak podaje motoryzacja.interia.pl, większość osób powołuje się na artykuł 24, ustęp 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (...) na jezdni jednokierunkowej i na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Jako że praktycznie każda autostrada i droga ekspresowa w Polsce składa się z jezdni jednokierunkowych, oznacza to, że można wyprzedzać z prawej strony - nawet bez względu na to, ile jest pasów ruchu.

Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie? Stosuj się do prostych wskazówek i zachowaj ostrożność

Po autostradzie poruszamy się dosyć szybko, dlatego warto zachować szczególną ostrożność i nie popełnić na drodze żadnego błędu, który mógłby mieć poważne konsekwencje. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli wiesz, że będziesz jechać autostradą, warto robić to tylko wtedy, gdy jesteśmy odpowiednio wypoczęci i skoncentrowani. Staraj się nie dopuszczać do jazdy gdy czujesz zmęczenie. Oprócz tego nie zapomnij o ustawieniu fotela i lusterek tak, by mieć jak najlepszą widoczność i wygodną pozycję. Sprawdź też, czy hamulce i inne elementy samochodu działają bez zarzutu.

Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.