Ile samochodów porusza się po polskich drogach? Na pewno nie tyle, ile jest zarejestrowanych w CEPiK

Ile pojazdów jest zarejestrowanych w bazie CEPiK? Jak się okazuje, o wiele więcej niż faktycznie porusza się po polskich drogach. Dlatego już za kilka dni wiele aut zostanie automatycznie usuniętych z bazy. A których konkretnie pojazdów to dotyczy? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Z danych zebranych przez CEPiK (czyli Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców) wynika, że w Polsce średnio na 1000 osób przypada ponad 700 samochodów, przy czym średni wiek pojazdów to 21 lat. Jednak wiele z zarejestrowanych w bazie samochodów dawno już nie istnieje, bo są tzw. martwymi duszami, czyli pojazdami, które zostały zniszczone, skradzione lub od dawna nie opłacano za nie ubezpieczenia OC. Oszacowano, że takich nieistniejących, ale wciąż zarejestrowanych samochodów może być nawet ponad siedem milionów, stąd CEPiK chce zrobić z tym porządek i to już 10 czerwca 2024 roku. Wówczas takie auta mają bezpowrotnie zniknąć z bazy.

Zobacz wideo Szczęść Boże, kierowcy [Co to będzie odc. 6]

CEPiK bierze się za "martwe dusze". Będą wyrejestrowywać takie samochody

Już 10 czerwca z bazy CEPiK znikną tysiące samochodów, których większość i tak fizycznie nie istnieje. Ma to pozwolić na zaktualizowanie faktycznej liczby pojazdów, jakie poruszają się po polskich drogach. A jakie konkretnie samochody zostaną usunięte z bazy? Jak podaje serwis Motoryzacja.Interia.pl, z listy zarejestrowanych pojazdów znikną te, które spełniają oba poniższe warunki:

  • decyzję o rejestracji wydano przed 14 marca 2005 roku,
  • brak opłaconego ubezpieczenia OC i ważnego przeglądu technicznego od 1 stycznia 2014 roku.

Wyjątkiem są jedynie pojazdy zabytkowe i wolnobieżne, które nawet mimo spełniania powyższych wymogów nie zostaną usunięte z bazy CEPiK.

Usuwanie samochodów z bazy. Co, jeśli wyrejestrowany pojazd istnieje i wciąż jest używany?

Za kilka dni z bazy CEPiK zniknie wiele samochodów, z czego większość nieistniejących, lecz nie wszystkie. Część z "martwych dusz" nadal istnieje i jest wciąż używana, jednak i tak grozi im wyrejestrowanie. Wszystko przez brak opłaconego ubezpieczenia OC i aktualnego przeglądu technicznego. A co w takim przypadku może zrobić kierowca? Przede wszystkim musi ponownie zarejestrować samochód, do czego niezbędne są następujące dokumenty:

  • dowód własności pojazdu,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym (jeśli samochód mu podlega),
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny.

Drugim krokiem jest zawarcie umowy i opłacenie ubezpieczenia OC przez właściciela samochodu. Wówczas pojazd zostanie ponownie wpisany do bazy CEPiK.

Czy takie automatyczne wyrejestrowanie samochodów to dobre rozwiązanie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.