Czy niemiecki policjant może zabrać polskiemu kierowcy prawo jazdy? Są przepisy

Polski kierowca, polskie prawo jazdy i kontrola drogowa w Niemczech. Czy w takiej sytuacji prowadzący może stracić dokument? Oczywiście. Przepisy w tym zakresie są i obowiązują. W tym punkcie warto jednak postawić małą gwiazdkę. Sprawdź, co ona oznacza.

Polacy ze sporą dozą luzu traktują ograniczenia prędkości. Właśnie dlatego nawet 50 tys. kierowców rocznie traci prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Niestety nie jest tak, że zapędy rodzimych kierujących tonują się, gdy ci wyjeżdżają za granicę. Wizja utrata uprawnień jest tam zatem również realna.

Zobacz wideo 18-latek bez prawa jazdy prowadził pijany i uciekał policji

Za co można stracić prawo jazdy w Niemczech?

Prawo jazdy w Niemczech można stracić z kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście przekroczenie prędkości. Jazda już o 21 km/h za szybko w mieście oznacza wstrzymanie uprawnień na miesiąc. Za 61 km/h za szybko można stracić uprawnienia na kwartał. Poza tym niemieccy policjanci zabierają uprawnienia do kierowania za jazdę po alkoholu czy poważne wykroczenia drogowe. I decyzję w tej sprawie mogą podjąć nie tylko funkcjonariusze. Możliwość taką mają również wydziały komunikacji czy urzędy administracyjne.

Odebrane w Niemczech prawo jazdy wraca do Polski. Tam pojawia się adnotacja

W tym punkcie rodzi się jednak zasadnicze pytanie. Czy skoro polski kierowca ma prawo jazdy wydane w Polsce, niemiecki policjant czy urząd może taki dokument zająć? Pewnie, że może. Miejsce pochodzenia dokumentu nie ma żadnego znaczenia. Powiem więcej, identyczne przepisy obowiązujące obcokrajowców obowiązują także w Polsce czy każdym innym kraju UE.

Procedura w tym przypadku wygląda następująco. Policja lub urząd podejmują decyzję o zatrzymaniu polskiego prawa jazdy polskiemu kierowcy. Decyzję tą muszą mu następnie dostarczyć i skierować informację w tej sprawie do polskich organów. Polskie organy mogą wykonać adnotację w dokumencie dotyczącą zakazu prowadzenia na wskazany okres w danym kraju.

Utrata polskiego prawa jazdy w Niemczech oznacza utratę uprawnień wszędzie?

W najlepszej opcji i w głos aktualnie obowiązujących przepisów kierowca po utracie prawa jazdy w Niemczech, w Polsce dokument odzyska. W efekcie nie będzie mógł prowadzić pojazdu tylko na terenie Niemiec. W pozostałych krajach UE uprawnienia będzie posiadać. W najgorszej – i w schemacie, do którego UE dąży w opracowanych właśnie przepisach – polskie organy będą mogły wszcząć własne postępowanie. W takim przypadku sprawa zakończy się utratą uprawnień także w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Dziś ta możliwość jest mocno potencjalna. Po zmianach stanie się pewnikiem. Do wejścia w życie tych przepisów musi jednak upłynąć jeszcze kilka lat.

Bardzo ważne jest także to, że po minięciu okresu zakazu w Niemczech, kierowca nie może od razu trafić na drodze. Nawet jeżeli posiada polskie prawo jazdy, musi złożyć w niemieckim urzędzie wniosek o przywrócenie uprawnień na terytorium tego kraju.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.