Każdy kierowca powinien stosować reguły prawej ręki i dłoni. To nie to samo

Kierowcy często zamiennie mówią o zasadzie prawej ręki i dłoni. To jednak spory błąd. Bo reguły te są różne i dotyczą całkowicie innych sytuacji drogowych. W tym materiale wyjaśnimy różnice między nimi. Opowiemy też o ich praktycznym zastosowaniu.

Umiejętność prowadzenia auta nie kończy się na panowaniu nad pojazdem. To też kwestia znajomości przepisów. Jak zapamiętać wszystkie reguły drogowe? W tym właśnie pomagają zasady. Jedną z kluczowych jest zasada prawej ręki.

Zobacz wideo Zielona strzałka jak STOP. Kierowcy źle z niej korzystają

Na czym polega zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki odnosi się do podstawowej reguły drogowej. Mowa o zapisie mówiącym o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, który został zapisany w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zasada ta działa niejako obrazowo. Wystarczy, że kierowca w czasie jazdy spojrzy na prawą rękę, a automatycznie zobaczy samochody, które przejadą przez skrzyżowanie przed nim. Spojrzenie na prawą rękę pozwala również ocenić kwestię pierwszeństwa np. podczas zmiany pasa ruchu.

Oczywiście zasada prawej ręki działa na skrzyżowaniach bez znaków drogowych czy sygnalizacji świetlnej. Tych jednak mimo wszystko w Polsce nadal nie brakuje. Czy za niestosowanie się do niej można dostać mandat? I nie, i tak. Kara nie dotyczy bezpośrednio tego czynu. Odnosi się raczej do stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa, czyli wymuszenia pierwszeństwa. Wynosi od 1020 do 5000 zł i jest uzupełniona 10 punktami karnymi.

Na czym polega zasada prawej dłoni? I w czym różni się od zasady prawej ręki?

No dobrze, skoro zatem reguła prawej dłoni i ręki nie są tym samym, co tak naprawdę oznacza druga z nich? Ta odnosi się do konkretnej sytuacji drogowej. Mowa o zatorze na jezdni, która składa się z więcej niż jednego pasa ruchu w danym kierunku. Zatorze i pojawieniu się pojazdu uprzywilejowanego.

Jedno spojrzenie na prawą dłoń sprawia, że kierowca będzie wiedział, jak utworzyć korytarz życia. Auta stojące na skrajnie lewym pasie stają się kciukiem. Przerwa między kciukiem a palcem wskazującym jest korytarzem życia utworzonym dla karetki, straży pożarnej czy policji. Pozostałe pasy (poza lewym) są natomiast palcami od palca wskazującego. Proste, prawda?

Każdy kierowca powinien stosować reguły prawej ręki i dłoni. To nie to samoKażdy kierowca powinien stosować reguły prawej ręki i dłoni. To nie to samo Fot. Gov.pl

Ile wynosi mandat za niestosowanie zasady prawej dłoni?

Zasada prawej dłoni jest intuicyjna. Przypomina trochę liczenie, ile dni ma dany miesiąc, po kostkach na dłoni. Z drugiej strony sprawia, że kierowcy łatwiej stworzą korytarz życia i tym samym ułatwią prowadzenie akcji ratunkowej. Co więcej, ochronią się przed mandatem. Kara za nieutworzenie korytarza życia to według nowego taryfikatora mandatów od 500 do 2500 zł. Grzywna jest też uzupełniona 8 punktami karnymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.