Nie zawsze można jechać na drodze ekspresowej 120 km/h. Kiedy jest niższy limit?

Kierowcy, wjeżdżając na ekspresówkę, od razu wciskają głębiej gaz. Zazwyczaj myślą bowiem, że mogą się rozpędzić nawet do 120 km/h. Nie zawsze i nie na każdej trasie typu S obowiązuje jednak tak wysokie ograniczenie.

Ograniczenia prędkości w Polsce od dwóch lat są szczególnie kluczowe. Bo za niestosowanie się do nich grozi nawet 5 tys. zł mandatu i 15 punktów karnych. Dziś omówimy kwestię dopuszczalnej szybkości jazdy na drodze ekspresowej. Bo ta jest – delikatnie mówiąc – dość skomplikowana.

Zobacz wideo Kierowca BMW przyłapany na jeździe z prędkością 228 km/h

Czy na drodze ekspresowej zawsze można jechać 120 km/h?

Droga ekspresowa kojarzy się kierowcom z ograniczeniem prędkości do 120 km/h. I ten kierunek myślenia może być właściwy. Może! Tak stanie się w przypadku, w którym mówimy o drodze ekspresowej dwujezdniowej, na której kierunki jazdy są oddzielone pasem zieleni. Poza tym limit jest aktualny tylko w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jakie jeszcze mogą być ograniczenia prędkości na ekspresówce? Czasami będzie to:

 • 100 km/h – taki właśnie limit obowiązuje na drodze ekspresowej jednojezdniowej i dotyczy pojazdów o DMC do 3,5 tony.
 • 100 km/h – taki limit obowiązuje autobusy spełniające dodatkowe warunki techniczne na wszystkich drogach ekspresowych, a więc jednojezdniowych i dwujezdniowych.
 • 80 km/h – taki właśnie limit obowiązuje pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony, ale także np. samochody osobowe z przyczepami. Odnosi się do wszystkich dróg ekspresowych, a więc jednojezdniowych i dwujezdniowych.

Przepisy drogowe to jedno. Są też punktowe ograniczenia prędkości

Drogi ekspresowe mogą być okresowo remontowane lub reorganizowane. Na czas każdej przebudowy drogowcy z pewnością ograniczą prędkość przejazdu tym szlakiem. Ustawią na poboczu znak drogowy B-33 i to on zacznie wskazywać dozwoloną szybkość jazdy. Co go będzie odwoływać? Raczej nie skrzyżowanie, bo skrzyżowań de facto na ekspresówkach nie ma. Bardziej zatem znak B-34 "koniec ograniczenia prędkości" lub B-42 "koniec zakazów".

Czy na drodze ekspresowej obowiązuje prędkość minimalna?

Droga ekspresowa ma ustalony limit maksymalnej prędkości. Czasami wskazują na niego przepisy, a czasami znaki drogowe. Czy obowiązuje na niej także prędkość minimalna? Takiego pojęcia nie ma. Identyczna sytuacja dotyczy autostrady. Mogą wjechać na nią pojazdy, które na równej, poziomej jezdni są w stanie rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h. Ale to nie oznacza, że 40 km/h to minimalna szybkość jazdy.

Ile wynosi mandat za prędkość na drodze ekspresowej w 2024 r.?

Kierowcy poruszający się drogami ekspresowymi nadal są kontrolowani przez służby. Policjanci prowadzą kontrole prędkości na pokładzie nieoznakowanych i oznakowanych radiowozów. W razie wykrycia wykroczenia zatrzymują kierującego. Prędkość bada także jednak ITD. Coraz częściej bowiem na ekspresówkach montowane są bowiem odcinkowe pomiary prędkości. Mandat w każdym z przypadków wynosi:

 • do 10 km/h – 50 zł i 1 punkt karny,
 • 11-15 km/h – 100 zł i 2 punkty karne,
 • 16-20 km/h – 200 zł i 3 punkty karne,
 • 21-25 km/h – 300 zł i 5 punktów karnych,
 • 26-30 km/h – 400 zł i 7 punktów karnych,
 • 31-40 km/h – 800 zł i 9 punktów karnych,
 • 41-50 km/h – 1000 zł i 11 punktów karnych,
 • 51-60 km/h – 1500 zł i 13 punktów karnych,
 • 61-70 km/h – 2000 zł i 14 punktów karnych,
 • ponad 70 km/h – 2500 zł i 15 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.