Jedziesz do Niemiec i nie masz zielonej naklejki? Skąd ją wziąć w Polsce?

W Niemczech strefy niskiej emisji są aktualne od 2008 r. W nich także konieczna jest naklejka. Jak zdobyć umweltplakette przed ruszeniem z Polski? Można ją zamówić online na adres domowy. Niestety zielona wlepka tania nie jest.

Polacy coraz chętniej podróżują po Europie własnymi samochodami. Tak daleki wyjazd wymaga przygotowania. I to nie tylko stanu technicznego pojazdu. Konieczna jest także znajomość lokalnych przepisów oraz – w dobie silnie zaznaczonych tendencji ekologicznych – posiadania naklejek emisyjnych. Jak je zdobyć w przypadku wyjazdu do Niemiec?

Zobacz wideo Odnaleziono poszukiwane Audi SQ7. Było w częściach

Niemiecka umweltplakette ma aż trzy wersje. Co oznaczają poszczególne kolory?

Od 2008 r. niemieckie miasta wyznaczają strefy niskiej emisji spalin. Wjazd do nich jest możliwy, ale wyłącznie z naklejką ekologiczną, czyli Umweltplakette lub Feinstaubplakette. Stosowane są trzy kolory wlepek. Mowa o naklejce:

  • czerwonej, która w chwili obecnej nie uprawnia już do wjazdu do strefy.
  • żółtej, która uprawnia na wjazd do strefy, ale tylko w Neu-Ulm w Bawarii.
  • zielonej, która oznacza prawidłową normę emisji spalin i obowiązuje bezterminowo.

Zielone naklejki są wydawane dla szerokiego spektrum pojazdów. Mowa nie tylko o elektrykach i autach wodorowych, ale także benzynowych spełniających normę Euro 1 czy dieslach z normą Euro 4 lub normą Euro 3 i filtrem cząstek stałych.

Ile kosztuje zielona naklejka do niemieckiej strefy niskiej emisji?

Wydanie niemieckiej naklejki emisyjnej nie odbywa się bezpłatnie. Czy polski kierowca musi wyrobić ją dopiero po dotarciu do jednego z miast u naszego zachodniego sąsiada? Całe szczęście nie. Może zdobyć naklejkę jeszcze przed ruszeniem w trasę. Autoryzowanym kanałem dostępu jest np. polski oddał DEKRY.

  • Kupując umweltplakette w biurze DEKRY lub u jednego z partnerów, kierowca zapłaci 180 zł brutto.
  • Zamawiając umweltplakette za pośrednictwem serwisu DEKRY online, kierowca zapłaci 149 zł brutto. Suma ta pokrywa koszty wysyłki naklejki pod wskazany adres.

180 lub 149 zł brutto oznacza spory wydatek. Dla porównania zielona naklejka w SCT w Polsce będzie kosztować zaledwie 5 zł. Czy taniej będzie zamówić wlepkę w Niemczech? Trochę tak. Dla aut, które nie są zarejestrowane w tym kraju, naliczona zostanie opłata o wartości 17,50 euro. To jakieś 76 zł. Co ważne, naklejkę należy przylepić w prawym dolnym rogu szyby czołowej. Jej brak będzie z kolei wiązać się z mandatem wynoszącym 80 euro. To jakieś 350 zł.

Co jest potrzebne do wydania niemieckiej umweltplakette?

Kierowca, składając wniosek o niemiecką naklejkę emisyjną, musi podać nie tylko swoje dane, ale i dane auta. Konieczne jest wskazanie marki pojazdu, numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji i typu silnika. Poza tym niezbędny jest skan obydwu stron dowodu rejestracyjnego. To na tej podstawie wydający stwierdzi czy pojazd spełnia wymogi emisyjne konieczne do wydania zielonej wlepki na szybę.

Czy popierasz wprowadzanie w Polsce Stref Czystego Transportu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.