Jeździsz samochodem i nie zapinasz pasów bezpieczeństwa? Policja nie jest tak bezradna jak się wydaje

Zajrzeliśmy do najnowszych policyjnych statystyk. Europejskie stowarzyszenie policjantów ruchu drogowego Roadpol wreszcie pochwaliło się wynikami wielkiej skoordynowanej międzynarodowej akcji wymierzonej w zmotoryzowanych, którzy lekceważą obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że mandatów nie żałowano.

Funkcjonariusze cenią akcje mobilizacyjne. W tegorocznym kalendarzu policyjnego stowarzyszenia Roadpol zaplanowano aż 10 skoordynowanych ogólnoeuropejskich akcji kontrolnych. Do tej przeprowadzono zmasowane kontrole ciężarówek i autobusów (Truck & Bus – luty 2024 r.) oraz pomiary prędkości (Speed Marathon – kwiecień 2024 r.). W marcu 2024 r. skoncentrowano się zaś na zmotoryzowanych, którzy nie zapinają pasów bezpieczeństwa. W marcowej akcji zmobilizowano drogówki aż z 31 krajów.

Zobacz wideo

Wreszcie poznaliśmy statystyki zmasowanej policyjnej akcji. Okazało się, że w trakcie 7 dni zmasowanych kontroli sprawdzono ponad 1,2 mln samochodów. Wbrew pozorom nie skupiono uwagi tylko na kierowcach, ale i pozostałych podróżujących. Nie jest bowiem tajemnicą, że i pasażerom zdarza się zapomnieć o pasach.

Ile osób przyłapano na jeździe bez pasów? Z ponad 1,2 mln. zatrzymanych samochodów wykryto łącznie 94,7 tys. naruszeń. Niestety nie sprecyzowano jakie udziały w gronie ukaranych mieli kierowcy i pasażerowie (twórcy raportu tłumaczyli się, że w poszczególnych krajach występują różnice w rejestrowaniu wykroczeń). Czy ponad 94 tys. mandatów to dużo? Według Roadpol, pod względem ilościowym to wynik porównywalny z akcją przeprowadzoną rok wcześniej. Zastrzeżono jednak, że w ubiegłorocznej akcji brało aż o 10 krajów mniej. A to już znacząca różnica.

Punkty bardziej dotkliwe niż kwota mandatu

Pozostaje jeszcze jedno. Przypominamy jakie konsekwencje wiążą się z lekceważeniem przepisów. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa zapisano w prawie o ruchu drogowym.

Art. 39. prawa o ruchu drogowym
1.      Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3, 3b i 3c.

Warto wiedzieć, że choć sam mandat nie jest zbyt wysoki (niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy – 100 zł) to konsekwencją naruszenia są także punkty karne. Co więcej, naliczane są także w sytuacji, gdy pasażer nie stosuje się do obowiązku zapinania pasów.

  • Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem - 5 pkt. karnych
  • Przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa – 5 pkt. karnych
  • Przewożenie więcej niż jednego pasażera niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa – 8 pkt. karnych
Czy uważasz że należy zapinać pasy bezpieczeństwa?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.