Czas jest cenny. Leczy rany, sprawia, że zdobywamy doświadczenie i wiedzę, a do tego... nadaje kierowcom całkowicie nowe uprawnienia. Wiedzieliście o tym? Jeżeli nie, to musicie wykonać prosty zabieg. Wystarczy, że weźmiecie swoje stare prawo jazdy i porównanie jego odwrotną stronę z nowym wzorem dokumentu. Przeżyjecie pewnie szok.
Sytuacja dotyczy w sposób szczególny tych kierowców, którzy zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami np. dwie dekady temu, otrzymali dokument bezterminowo, a do tego do tej pory nie zmieniał blankietu. Druga jego strona w tym czasie zmieniła się bardzo mocno. Dla przykładu w styczniu 2013 r. zaczęły obowiązywać kategorie A2 i AM.
W dwóch nowych kategoriach chodziło o unormowanie kwestii karty motorowerowej oraz stworzenie kroku pośredniego między kategorią A1 a A. To zabieg podobny do tego, który wykonano, wprowadzając kategorię B1 do polskiego porządku prawnego.
Kategoria AM zastąpiła dotychczasową kartę motorowerową. Takie prawo jazdy można uzyskać już w wieku 14 lat, pod warunkiem wcześniejszego ukończenia szkolenia i zdania egzaminu państwowego. Z kat. AM kierujący uzyskuje uprawnienia do prowadzenia:
Kategoria A2 prawa jazdy ma z kolei stanowić łącznik między funkcjonującymi wcześniej kategoriami A1 i A. Wiekiem uprawniającym do zdobycia uprawnień z kat. A2 jest 18 lat. Co więcej, kandydat na kierowcę musi ukończyć kurs i zdać państwowy egzamin. Pozytywny wynik oznacza otwartą drogę do prowadzenia:
Cześć uprawnień kierowców jest jednak "dawana" po cichu. Bo warto wiedzieć np. o tym, że osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może po cichu dostać także: