Starsi kierowcy od lat mają nowe uprawnienia. Niewielu z nich korzysta

Starszy kierowca po wymianie prawa jazdy może totalnie nie poznać swojego dokumentu. I nie chodzi wcale o szatę graficzną, a raczej kwestię nowych uprawnień. Ta funkcjonują od lat. Kierujący o nich jednak nie wiedzą i z nich nie korzystają.

Czas jest cenny. Leczy rany, sprawia, że zdobywamy doświadczenie i wiedzę, a do tego... nadaje kierowcom całkowicie nowe uprawnienia. Wiedzieliście o tym? Jeżeli nie, to musicie wykonać prosty zabieg. Wystarczy, że weźmiecie swoje stare prawo jazdy i porównanie jego odwrotną stronę z nowym wzorem dokumentu. Przeżyjecie pewnie szok.

Zobacz wideo

Prawo jazdy i uprawnienia zmieniły się dość mocno. Kilka lat i seria nowości

Sytuacja dotyczy w sposób szczególny tych kierowców, którzy zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami np. dwie dekady temu, otrzymali dokument bezterminowo, a do tego do tej pory nie zmieniał blankietu. Druga jego strona w tym czasie zmieniła się bardzo mocno. Dla przykładu w styczniu 2013 r. zaczęły obowiązywać kategorie A2 i AM.

W dwóch nowych kategoriach chodziło o unormowanie kwestii karty motorowerowej oraz stworzenie kroku pośredniego między kategorią A1 a A. To zabieg podobny do tego, który wykonano, wprowadzając kategorię B1 do polskiego porządku prawnego.

Kategoria AM, czyli unormowanie karty motorowerowej

Kategoria AM zastąpiła dotychczasową kartę motorowerową. Takie prawo jazdy można uzyskać już w wieku 14 lat, pod warunkiem wcześniejszego ukończenia szkolenia i zdania egzaminu państwowego. Z kat. AM kierujący uzyskuje uprawnienia do prowadzenia:

  • motoroweru o pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4 kW, prędkość maksymalna pojazdu nie może przekraczać 45 km/h,
  • czterokołowca lekkiego o masie własnej do 350 kg i prędkości maksymalnej wynoszącej 45 km/h.

A2 stała się łącznikiem między prawem jazdy kat. A1 i A

Kategoria A2 prawa jazdy ma z kolei stanowić łącznik między funkcjonującymi wcześniej kategoriami A1 i A. Wiekiem uprawniającym do zdobycia uprawnień z kat. A2 jest 18 lat. Co więcej, kandydat na kierowcę musi ukończyć kurs i zdać państwowy egzamin. Pozytywny wynik oznacza otwartą drogę do prowadzenia:

  • motocykla o mocy wynoszącej maksymalnie 35 kW i stosunku mocy do masy własnej wynoszącym nie więcej niż 0,2 kW/kg,
  • motocykla trójkołowego o mocy wynoszącej nie więcej niż 15 kW,
  • pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM.

Starszy kierowca po cichu dostaje uprawnienia na motor i cięższe pojazdy

Cześć uprawnień kierowców jest jednak "dawana" po cichu. Bo warto wiedzieć np. o tym, że osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może po cichu dostać także:

  • uprawnienia do kierowania pojazdami o DMC do 4,25 tony. Pod warunkiem że pojazd jest zasilany zeroemisyjnie (ma napęd elektryczny lub wodorowy), a do tego kierowca ma uprawnienia dłużej niż 2 lata temu.
  • uprawnienia do kierowania motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW, pod warunkiem że kierowca ma uprawnienia dłużej niż 3 lata temu.
  • uprawnienia kategorii T i AM. Może prowadzić ciągniki rolnicze, ale także motorowery i słabsze skutery.
Więcej o: