Masz w prawie jazdy kod 96? Jest tani, a to większe uprawnienia, przydadzą się latem

Kod 96 to prosty i tani sposób na poszerzenie uprawnień na prawo jazdy kat. B. Jazda z większą przyczepą może się przydać zwłaszcza w zbliżającym się sezonie urlopowym.

Na odwrocie prawa jazdy możecie znaleźć przeróżne kody. Najczęściej mówi się o tych ograniczeń, które zezwalają kierowcy na prowadzenie pojazdów pod pewnym warunkami. Zdecydowanie najpopularniejszych jest kod 01.06 - mówi on, że kierowca ma uprawnienia, o ile jeździ w okularach lub szkłach kontaktowych. Jednak nie każdy kod w prawie jazdy nakłada ograniczenia. Niektóre poszerzają nasze uprawnienia. Takim przykładem może być kod 96. Kosztuje 170 zł i pozwala jeździć z większymi przyczepami. Na zbliżający się sezon letnich wyjazdów może być jak znalazł.

Prawo jazdy kod 96 - po co, co daje?

Kod 96 rozszerza uprawnienia kierowcy z prawem jazdy kategorii B i pozwala ciągnąć za samochodem osobowym większą przyczepę. Przy klasycznej kategorii B DMC to nadal 3,5 tony. Po dopisaniu kodu 96 limit DMC rośnie już do 4,25 tony. To naprawdę spora różnica, która może zadecydować, czy np. pojedziecie bez wyższej kategorii prawka z przyczepą kempingową na wakacje. Artykuł 6 ustawy z dnia 5 stycznia o kierujących pojazdami mówi, że kierujący z kategorią B może jeździć:

  • a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (od niedawna 4,25 t w przypadku napędu alternatywnego), z wyjątkiem autobusu i motocykla,
  • b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
  • c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
  • d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM

To pogrubiony ustęp 2 jest tu kluczowy:

Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Jak zdobyć kod 96? Potrzebny jest egzamin praktyczny

Tak jak wskazuje powyższy przepis, konieczny jest praktyczny egzamin. Kierowca musi mieć już prawo jazdy kategorii B i musi zapisać się na państwowy egzamin. Co ciekawe, nie jest przed nim wymagane żadne szkolenie, dlatego myślenie o kodzie 96 polecamy kierowcom, którzy już sprawnie manewrują podczas jazdy z przyczepą. Mniej doświadczeni przed egzaminem powinni zapisać się na jazdy, żeby się podszkolić. Manewry z przyczepą są o wiele trudniejsze, niż może się wydawać. Przed podejściem do egzaminu nie trzeba zdawać żadnej teorii. W końcu kod 96 dotyczy tylko potwierdzenia umiejętności kierowcy w bardzo konkretnej sprawie.

Egzamin na kod 96 do prawa jazdy kategorii B składa się z czterech elementów:

  • sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, a w szczególności świateł i płynów eksploatacyjnych,
  • złączenia pojazdu z przyczepą,
  • wykonaniu manewru jazdy pasem ruchu do przodu i tyłu, ruszenia na wzniesieniu oraz parkowania skośnego lub prostopadłego,
  • poradzeniu sobie podczas jazdy w ruchu drogowym.

Kod 96 do prawa jazdy kat. B. Ile to w ogóle kosztuje?

Sam egzamin praktyczny nie jest drogi, a jego sztywną cenę ustalono na 170 złotych. Jak to w przypadku poszerzenia uprawnień trzeba do tego doliczyć jeszcze aktualizację samego dokumentu. Do urzędu trzeba dostarczyć aktualne zdjęcie (koszt zależy od fotografa, ale da się zmieścić w 20-30 złotych), a do tego zapłacić 100 złotych za dokument.

Przyczepa kempingowa - prędkość. Ile pojedziemy w Polsce i innych krajach? Zdjęcie ilustracyjnePrzyczepa kempingowa - prędkość. Ile pojedziemy w Polsce i innych krajach? Zdjęcie ilustracyjne istock / thomasmales

Nie masz kodu 96 ani prawa jazdy B+E, a jedziesz ze zbyt dużą przyczepą?

W takich sytuacjach policja nie ma litości i działa dokładnie tak samo, jak w przypadku prowadzenia zbyt dużego samochodu albo motocykla. Kierowca traktowany jest jakby jechał bez prawa jazdy, a w nowym taryfikatorze jazdę bez odpowiednich uprawnień wyceniono na 1500 złotych. Sam mandat to jednak początek kłopotów. Skoro w myśl przepisów kierowca nie ma uprawnień, to nie może kontynuować jazdy. Musi znaleźć innego kierowcę, który wróci z przyczepą. W skrajnych sytuacjach, kiedy kierowca stwarzał swoją jazdą zagrożenie na drodze (da się pod to podciągnąć jazdę bez uprawnień) policja może skierować sprawę do sądu, a ten ma w zanadrzu znacznie dotkliwsze kary. Z grzywną 30 tysięcy złotych na czele.

Zobacz wideo Zignorowała znak pionowy B-25 oraz linię ciągłą. Akurat trafiła na radiowóz
Czy masz w swoim prawie jazdy wpisany jakiś kod?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.