Mandaty dla pasażera w 2024 r. To nie tylko pasy. Musi dopilnować ważnych obowiązków

Przepisowa ciekawostka. Wiecie za co pasażer może dostać mandat? Wcale nie chodzi tylko o pasy bezpieczeństwa. Lista jest znacznie dłuższa.

Przy mandatach skupiamy się zawsze na kierowcach, ponieważ to ich w większości przypadków dotyczą. W końcu to kierowca ma kontrolę i bierze na siebie odpowiedzialność za sytuację na drodze. Przeróżne kary mają edukować i powstrzymywać przed niebezpiecznymi zachowaniami. Mandat może jednak dostać także pasażer. I to za kilka różnych rzeczy. Wiecie, że na pasażerze również spoczywa duża odpowiedzialność i musi dopilnować obowiązków?

Pasażer musi dopilnować obowiązków. Inaczej mandat

Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? Pasażer nie może o tak o wsiąść do samochodu. Policjant może ukarać go, jeśli samochód lub jego kierowca nie spełnia wymaganych przez prawo obowiązków. Przykładowo, jeśli pasażer jest właścicielem lub użytkownikiem pojazdu odpowiada za wyposażenie i ubezpieczenie samochodu. Tak samo jazda z kierowcą, który nie ma odpowiedniego prawa jazdy jest karana przez policjantów. Oczywiście nie zawsze. Ale jeśli pasażer wiedział, to... odpowie.

  • Jazda z kierowcą, który nie ma odpowiednich uprawnień - 200 zł mandatu
  • Jazda samochodem bez przeglądu i ubezpieczenia - 200 zł mandatu
  • Jazda samochodem bez trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy - od 50 do 200 zł mandatu

Wsiadasz z pijanym kierowcą? Może nie skończyć się na mandacie

To podobna sytuacja. Pasażer może zostać ukarany za jazdę samochodem z pijanym kierowcą. Oczywiście są sytuacje, kiedy trudno się zorientować. Np. ktoś wypije dwa piwa, a promile wyjdą podczas kontroli. Jednak policyjne komunikaty pełne są informacji o osobach, które jechały z kimś kto wydmuchał bardzo dużo i od razu było po kierowcy widać, że jest pijany. Polskie przepisy nakazują nam powstrzymać pijaną osobę przed prowadzeniem samochodu, stąd m.in. często nagłaśniane przez policję obywatelskie zatrzymanie. Tym bardziej z pijanym nie wolno jeździć.

Trudno podać, ile wynosi mandat za jazdę z pijanym kierowcą. Sam mandat może sięgnąć nawet pięciu tysięcy złotych. Jednak zdarza się, że policjanci decydują się przekazać sprawę do sądu, który ma znacznie większe pole do popisu. To dotyczy najpoważniejszych sytuacji. Kiedy dojdzie do wypadku, który spowodował pijany kierowca, a pasażer miał świadomość, że jedzie z pijanym, to może być sądzony jako współwinny. Grzywna może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych.

A czy pasażer może pić alkohol w samochodzie?

Samo picie piwa czy czegoś mocniejszego przez pasażerów nie jest karane przez policję. Trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek. Mandaty mogą się posypać dopiero, kiedy pasażerowie będą się źle zachowywać. Krzyki przez otwarte okno, machanie butelkami czy zaczepianie innych osób może zostać podciągnięte pod nieobyczajny wybryk, a za to grozi do 1500 zł grzywny. Jest też coś takiego jak "wywołanie zgorszenia" z karą do pięciu tysięcy złotych (a sędzie może dorzucić areszt), ale to skrajne sytuacje. Jednak za samo spokojne picie alkoholu przez pasażerów kar nie ma. Trzeźwy musi być kierowca, a współpasażerowie nie mogą mu utrudniać bezpiecznej jazdy. Wtedy nikt nie będzie się czepiał i wlepiał mandatów.

Tutaj jeszcze jedna sprawa. Jeśli pijany pasażer doprowadzi do wypadku, to poniesie poważne konsekwencje. Przykład? W przypływie dobrej zabawy złapie za kierownicę, a kierowca nie opanuje samochodu i doprowadzi do wypadku. Jednak to rzadka i naprawdę skrajna sytuacja. Większość ludzi jest dużo bardziej odpowiedzialna i raczej nie grozi im nic za podobne wybryki, bo po prostu ich nie robią.

Mandat dla pasażera. Co z pasami?

Każdy (poza bardzo wyjątkowymi wyjątkami) powinien zapinać pasy w samochodzie ze względów bezpieczeństwa. To podstawowa zasada w samochodzie. Mandat dla pasażera za brak pasów bezpieczeństwa to 100 złotych. Dokładnie tyle samo dostanie kierowca, który nie dopilnował, czy pasażer ma pasy. Kierujący dostanie jeszcze cztery punkty karne.

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.