Mandat za światła przeciwmgłowe. Jeśli nadużyjesz, policja wystawi ci kwit

O tym, jak istotne jest dobre oświetlenie pojazdu, wie każdy, kto choć raz prowadził w warunkach ograniczonej widoczności - zwłaszcza w gęstej mgle. Warto pamiętać, że ze stosowaniem świateł przeciwmgłowych można jednak przesadzić. Jeżeli zapomnisz je wyłączyć, policja może ukarać cię mandatem.

"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" - to jakże trafne przysłowie muszą mieć w pamięci wszyscy kierowcy. Niespodziewane silne opady deszczy, czy też nagłe zmiany temperatury i wilgotności powietrza mogą prowadzić do powstawania wielu uprzykrzających życie zjawisk. Warto pamiętać nie tylko o zachowaniu ostrożności i zmniejszeniu prędkości, ale także o stosowaniu odpowiednich świateł, zwłaszcza gdy widoczność ogranicza mgła.

Zobacz wideo

Światła przeciwmgłowe. Kiedy należy włączyć?

Przepisy jasno określają, kiedy kierowca powinien korzystać ze świateł przeciwmgłowych. Kluczowe jest tu słowo "powinien" - prawo nie przewiduje obowiązku ich włączania. Co więcej, przepisy wymagają jedynie, by na wyposażeniu samochodu było jedno tylne światło przeciwmgłowe.

W art. 30 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym stwierdzono, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a także jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Kierowca może więc wybrać, które światła chce wówczas włączyć.

Ponadto w ust. 3 cytowanego artykułu stwierdzono, że kierowca "może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów". Oczywiście, gdy widoczność się poprawi, ma on obowiązek niezwłocznie je wyłączyć.

Mimo iż przepisy nie nakładają na nas obowiązku włączenia świateł przeciwmgłowych, w przypadku warunków ograniczonej widoczności warto z nich korzystać. Dzięki nim dajemy szansę innym kierowcom na dostrzeżenie naszego pojazdu, a tym samym zwiększamy bezpieczeństwo na drodze. Tak niewiele, a tak wiele.

Światła przeciwmgłowe. Jak ocenić widoczność? Mandat za nadużycie

Wielu kierowców zada pytanie, jak najłatwiej ocenić widoczność na drodze. Tutaj warto sugerować się słupkami prowadzącymi, zwanymi często słupkami kilometrażowymi ustawionymi na poboczach. Są one obowiązkowo umieszczane przy drogach wojewódzkich i krajowych. Na prostych i łagodnych łukach rozstawiane są co 100 metrów. Właśnie dzięki temu będziemy w stanie oszacować, czy użycie świateł będzie zasadne.

Warto pamiętać, że ze względu na charakter tych świateł, ich nadużywanie może powodować oślepianie innych uczestników ruchu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nie tylko możemy w ten sposób narazić się jadącym za nami kierowcom, ale także policji. Za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Więcej o: