Mandat za mycie samochodu na własnej posesji. Trzeba zirytować sąsiada i przesadzić

Wiosenna pogoda, czas zaawansowanych przygotowań świątecznych. Może by tak zatem umyć samochód przed domem? Zanim kierowca weźmie do ręki wiaderko i gąbkę, musi konieczne przeczytać ten tekst.

Własny domek z obejściem może stanowić azyl. Tu właściciel nieruchomości może przecież robić to, co mu się żywnie podoba. No właśnie nie do końca... Dobry przykład dotyczy mycia samochodu na posesji. Bo to w jakiś 99 proc. przypadków jest... nielegalne!

Zobacz wideo Kierowca samochodu dostawczego potrącił 66- latka. Wyszedł z samochodu, żeby zabrać lusterko i odjechał

Kiedy można myć samochód na własnej posesji?

Przepisy mówią o tym jasno. Samochód na własnej posesji można myć tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy dane miejsce jest wyposażone w odpływ brudnej wody. Odpływ, który jest połączony z instalacją ściekową włączoną do sieci miejskiej lub szamba. Nikt jednak takich odpływów (może poza profesjonalnymi myjniami) nie robi. Wymóg okazuje się zatem zaporowy dla każdego kierowcy, który w ramach świątecznych przygotowań postanowi umyć własne auto.

No dobrze, ale czemu tak właściwie ten odpływ do ścieków jest tak konieczny? Przecież dziś nikt nie myje auta płynem do naczyń. Wszyscy stosują profesjonalne szampony, które są łagodne dla środowiska i biodegradowalne. I to prawda. Tyle że wraz z eko-pianą oraz piachem czy kurzem do ziemi trafiają również resztki płynów eksploatacyjnych w postaci np. oleju, czy drobin pochodzących z elementów ciernych układu hamulcowego. A te już biodegradowalne nie są... Mogą zatem stanowić zagrożenie dla flory.

Jaka jest kara za mycie samochodu na własnej posesji?

Kierowca nie wiedział o powyższym wymogu. Postawił auto na trawniku przed domem, zmoczył jego nadwozie, a następnie zaczął je myć przy pomocy gąbki i piany. W tym momencie na posesji pojawili się strażnicy miejscy. Co dalej? Mają oni aż dwa asy w rękawie. Bo mogą:

  • wystawić właścicielowi pojazdu mandat wynoszący od 500 do nawet 5000 zł (art. 145 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń). Gdyby kierowca nie przyjął grzywny i sprawa trafiłaby do sądu, tam kwota może wzrosnąć nawet do 30 000 zł.
  • oczekiwać przywrócenia elementu środowiska do stanu poprzedniego (art. 145 par. 3 ustawy KW).

Kto musi się liczyć z karą za mycie samochodu na własnej posesji?

Oczywiście warto pamiętać o jednym. Powyższa podstawa prawna wcale nie oznacza, że przed świętami strażnicy miejscy będą prowadzić akcje przesiewowe. Nie zaczną nagle chodzić po osiedlach w poszukiwaniu kierowców, którzy myją własne samochody. Otrzymanie mandatu jest możliwe przede wszystkim w trzech przypadkach. Mowa o tym, że:

  • kierowca będzie skonfliktowany z sąsiadami i ci zgłoszą, że myje on auto przed domem. Służby będą musiały zareagować.
  • kierowca wykaże się szczytem bezczelności i zacznie myć samochód przy udziale obfitej piany w biały dzień na parkingu przed blokiem. Proceder dostrzeże patrol policji lub straży miejskiej.
  • kierowca prowadzi przed domem nielegalną myjnię samochodową. Przepisy są tak naprawdę wymierzone przeciwko temu właśnie scenariuszowi.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.