Na czym polega wyprzedzanie pojazdów wolnobieżnych? Jest istotna różnica

Wiosna to czas, w którym na drogach pojawiają się nie tylko rowery, ale i pojazdy wolnobieżne. Wykonują szereg prac w pasie drogowym. Czy takiego zawalidrogę można bez większych trudności wyprzedzić? Przepisy przewidują pewną różnicę.

Na początek może definicja. Czym jest pojazd wolnobieżny? Mówi o tym art. 2 pkt 34 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje, że jest to "pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego".

Zobacz wideo Kierowca, wyprzedzając, pędził na czołówkę z tirem

Obowiązki kierującego pojazdem wolnobieżnym, gdy jest wyprzedzany

W praktyce powyższa definicja oznacza to mniej więcej tyle, że pojazdem wolnobieżnym będą m.in. kombajny, maszyny wykorzystywane w gospodarce leśnej, koparki, spychacze, walce drogowe czy wózki transportowe. Nie będzie nim jednak traktor rolniczy. Jeżeli chodzi o swoiste zasady wyprzedzania takich pojazdów, to przepisy mówią przede wszystkim o obowiązkach, które pozostają po stronie kierującego pojazdem wolnobieżnym. W głos art. 24 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym "jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania".

Poza tym kierujący pojazdem wolnobieżnym nie może też zwiększać prędkości jazdy. Choć ten problem nie wydaje się mocno realny w przypadku środka transportu, który rozwija maksymalnie 25 km/h...

Obowiązki kierowcy podczas wyprzedzania pojazdu wolnobieżnego

Kierujący pojazdem wolnobieżnym musi zjechać do prawej krawędzi jezdni. Co jednak z kierowcą auta wyprzedzającego? Tu przepisy milczą. Mimo wszystko warto przede wszystkim włączyć rozsądek. Konieczne jest zatem:

  • uważniejsze niż zwykle rozejrzenie się w sytuacji drogowej. Pojazd wolnobieżny może być szerszy np. od auta ciężarowego. Może skutecznie ograniczać widoczność.
  • zachowanie szczególnej ostrożności. Obserwowanie to jedno. Podczas wykonywania manewru na wąskiej drodze cały czas warto pamiętać o rozmiarach pojazdu wolnobieżnego oraz fakcie, że może on mieć wystające elementy.
  • zasadzie ograniczonego zaufania. Bo w praktyce bywa tak, że kierujący pojazdami wolnobieżnymi czasami zapominają o sygnalizowaniu manewrów.

Ułatwienie w przypadku wyprzedzania pojazdu wolnobieżnego jest tak naprawdę jedno. Maszyna rolnicza czy leśna rozwija prędkość do 25 km/h. To oznacza, że auto osobowe szybko wykona manewr.

Czy można wyprzedzać pojazdy wolnobieżne za znakiem B-25?

Znak B-25 zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Czy w definicję tą łapie się pojazd wolnobieżny? Jak najbardziej. Jest on zatem objęty zakazem wyprzedzania. I powód jest oczywisty. Oznaczenie to wskazuje bowiem miejsca, w których z uwagi na ukształtowanie terenu lub niedostateczną widoczność, pojazdy nie powinny przejeżdżać na przeciwległą część jezdni. Zasada ta np. w przypadku kombajnu ma zatem pełne zastosowanie.

Wyprzedzenie pojazdu wolnobieżnego za znakiem B-25 może zatem skutkować otrzymaniem mandatu wynoszącego 1000 zł. Kierowca dostanie też 15 punktów karnych.

Czy można wyprzedzać pojazdy wolnobieżne na podwójnej ciągłej?

Kierowca podczas jazdy nie może przekroczyć, a nawet najechać na linię P-4 namalowaną na jezdni. Wątpliwe jest zatem, że uda mu się wykonać manewr wyprzedzania pojazdu wolnobieżnego na jednym pasie ruchu. Zatem odpowiedź może być jedna. W 99 proc. przypadków nie można wyprzedzać pojazdów wolnobieżnych na podwójnej ciągłej. Złamanie tego zakazu będzie oznaczać 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.