Policjant każe ci przestać nagrywać kontrolę? Ma do tego prawo tylko pod jednym warunkiem

Kierowcy coraz częściej urządzają policjantom w czasie kontroli drogowych Big Brothera. Czasami, aby wykazać ich błędy, a czasami, żeby ich po prostu wkurzyć. Czy odpalenie kamery w czasie kontroli jest legalne? Prawo nie jest tu zero-jedynkowe.

W codziennym życiu czasami możemy się poczuć, jakbyśmy żyli w programie Big Brother. Kamery otaczają nas w budynkach, na ulicach i w sklepach. Powiem więcej, dziś każdy kamerę ma w komórce. Może ją zatem po prostu wyciągnąć z kieszeni, włączyć aparat i zacząć nagrywać.

Zobacz wideo Nie zatrzymujesz się na "stopie"? Policja wyśledzi to z drona

Wyjął telefon i zaczął nagrywać policjanta. Może?

Praktycznie nieograniczona możliwość nagrywania prowadzi do tego, że dziś coraz chętniej korzystamy z tej możliwości. I to nie tylko po dostrzeżeniu śmiesznej sytuacji, ale także w czasie np. kontroli policyjnej. Czy policjanta podczas wykonywania czynności można nagrywać? Jeżeli postanowicie zadać to pytanie przepisom, te będą wymownie milczeć. Bo taka sytuacja nie została przewidziana przez ustawodawcę. Nagrywania kontroli prawo zatem za specjalnie nie reguluje.

Luka prawna oznacza jedno. W każdym momencie kontroli drogowej możecie zacząć nagrywać sytuację. Powiem więcej, możecie nagrywać np. twarz policjanta czy radiowóz. Funkcjonariusz nie może wam tego zabronić. Nie ma też prawa wyrwać wam telefonu z dłoni. Uprawnienie to nie jest jednak bezgraniczne. Bo czasami policjant może kazać kierowcy przerwać nagranie. Stanie się tak w jednym podstawowym przypadku. Wtedy, gdyby sposób nagrywania oznaczał utrudnianie wykonywania czynności. Będziecie mu świecić lampą kamery w twarz lub będziecie mu przeszkadzać np. podczas kontrolowania pojazdu.

Nagranie z telefonu puszczone live w sieci. To w 99 proc. przypadków zabronione

Choć de facto przypadki, w których policjant może kazać odłożyć kamerę na bok, są dwa. Drugi dotyczy celu nagrywania. Gdyby funkcjonariusz zorientował się, że nagrywacie i relacja na żywo jest emitowana w sieci społecznościowej, również może was wezwać do zaniechania tych działań. Powód? Jego twarz oraz dane identyfikacyjne na plakietce na mundurze będą widoczne. To narusza dobra osobiste policjanta. Ten w końcu jest funkcjonariuszem publicznym, ale nie osobą publiczną. Jego personaliów czy wizerunku publikować bez zgody nie można. Nagranie takie może być publikowane wyłącznie wtedy, gdy policjanta praktycznie nie widać i nie słychać. Wtedy jednak nie miałoby żadnego sensu...

Kiedy można, a kiedy nie można nagrywać policjanta w czasie kontroli?

Na koniec drobne podsumowanie. A więc:

  • Kiedy można nagrywać policjanta? Jeżeli kierowca zachowuje się spokojnie i dla pewności chce mieć zarejestrowany przebieg kontroli. Ewentualnie w sytuacji, w której nagranie ma się stać dowodem uchybień policjantów. Na jego podstawie kierowca chce złożyć zażalenie albo doniesienie do prokuratury. W takim przypadku wizerunku policjantów zamazywać nie trzeba, a wręcz nie można. Nie można w żaden sposób modyfikować nagrania.
  • Jakie konsekwencje mogą spotkać za bezprawne nagrywanie policjanta? W razie utrudniania prowadzenia kontroli można mówić o mandacie, a nawet obezwładnieniu nagrywającego. W przypadku publikacji wizerunku bez zgody skutkiem może się stać proces cywilny wytoczony przez funkcjonariusza i wypłacone mu odszkodowanie.
Więcej o: