Masz prawo jazdy kat. B? Na pewno nie patrzysz na to pole, a warto

Kierowca z prawem jazdy kategorii B powinien od czasu do czasu zajrzeć do pewnego pola w dokumentach pojazdu. Ma ono kluczowe znaczenie. Prosty gest może uchronić przed sprawą w sądzie i zakazem prowadzenia. Co to za pole? I co jest w nim zapisane?

Prawo jazdy stanowi przepustkę za kierownicę. Poszczególne dokumenty nie mają jednak zasięgu bezgranicznego. W przypadku najpopularniejszej w Polsce kategorii B ograniczeń jest co najmniej kilka. Wszystkie zostały zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o kierujących pojazdami.

Zobacz wideo

Czemu pole F.2 jest tak ważne przy prawie jazdy kat. B?

Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla. Kluczowe dla dalszej części stwierdzenie to "dopuszczalna masa całkowite". To ono odnosi się do pola F.2 w dowodzie rejestracyjnym. W polu F.2 znajdziecie bowiem informację o DMC danego pojazdu. I to ta wartość pozwoli wam stwierdzić czy danym pojazdem kierować będziecie mogli.

Zbyt duże DMC oznacza czasami brak uprawnień do kierowania pojazdem

Być może wartość wpisana na dowodzie rejestracyjnym nie stanie się ograniczeniem w przypadku miejskiego hatchbacka, rodzinnego kombi czy modnego SUV-a. Nie wolno jej jednak ignorować przed zajęciem miejsca za kierownicą dużego pick-up`a, kampera czy SUV-a w standardzie amerykańskim. DMC takich samochodów potrafi znacznie przekraczać 3500 kg. A to oznacza dwie rzeczy. Mowa o tym, że:

  • Kierowca z kategorią B takiego pojazdu prowadzić nie może. Konieczna jest kategoria C prawa jazdy.
  • Jeżeli kierowca z kategorią B nie sprawdzi DMC pojazdu, nieświadomie, ale mimo wszystko, popełni wykroczenie. W czasie kontroli drogowej spotka go zatem kara.

Jaka jest kara za prowadzenie zbyt ciężkiego samochodu?

Prowadzący nie sprawdził DMC pojazdu. Dopuszczalna masa całkowita wynosi jednak co najmniej 3501 kg. Kierowca ma jwyłącznie prawo jazdy kategorii B. To oznacza, że poniesie konsekwencje z tytułu art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń, a więc za kierowanie bez uprawnień. W takim przypadku powinien spodziewać się:

  • grzywny wynoszącej od 1500 do 30000 zł. Karę taką wlepi sąd. Policjanci mają obowiązek skierować sprawę o ukaranie do sądu.
  • zakazu prowadzenia pojazdów przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. To obligatoryjny element kary. Sędzia może odstąpić od niego w naprawdę wyjątkowych okolicznościach.
  • 15 punktów karnych dopisanych do bazy CEPiK przez policjantów. Punkty staną się aktywne dopiero po uprawomocnieniu się wyroku sądowego.

Dlatego za każdym razem, jak będziecie mieli prowadzić nowy samochód i będzie on duży, sprawdźcie jego DMC. W dowodzie rejestracyjnym lub w serwisie historiapojazdu.gov.pl. To naprawdę ważne!

Więcej o: