Prawo jazdy stanowi przepustkę za kierownicę. Poszczególne dokumenty nie mają jednak zasięgu bezgranicznego. W przypadku najpopularniejszej w Polsce kategorii B ograniczeń jest co najmniej kilka. Wszystkie zostały zapisane w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o kierujących pojazdami.
Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla. Kluczowe dla dalszej części stwierdzenie to "dopuszczalna masa całkowite". To ono odnosi się do pola F.2 w dowodzie rejestracyjnym. W polu F.2 znajdziecie bowiem informację o DMC danego pojazdu. I to ta wartość pozwoli wam stwierdzić czy danym pojazdem kierować będziecie mogli.
Być może wartość wpisana na dowodzie rejestracyjnym nie stanie się ograniczeniem w przypadku miejskiego hatchbacka, rodzinnego kombi czy modnego SUV-a. Nie wolno jej jednak ignorować przed zajęciem miejsca za kierownicą dużego pick-up`a, kampera czy SUV-a w standardzie amerykańskim. DMC takich samochodów potrafi znacznie przekraczać 3500 kg. A to oznacza dwie rzeczy. Mowa o tym, że:
Prowadzący nie sprawdził DMC pojazdu. Dopuszczalna masa całkowita wynosi jednak co najmniej 3501 kg. Kierowca ma jwyłącznie prawo jazdy kategorii B. To oznacza, że poniesie konsekwencje z tytułu art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń, a więc za kierowanie bez uprawnień. W takim przypadku powinien spodziewać się:
Dlatego za każdym razem, jak będziecie mieli prowadzić nowy samochód i będzie on duży, sprawdźcie jego DMC. W dowodzie rejestracyjnym lub w serwisie historiapojazdu.gov.pl. To naprawdę ważne!